Kto potrebuje trvalú vojnu

Izraelské vzdušné sily udreli na Libanon a podľa armády (IDF) zasiahli okolo 1300 cieľov súvisiacich s militantným hnutím Hizballáh.

24.09.2024 20:00
debata (47)

Horlivý hovorca IDF Daniel Hagari a ešte horlivejší minister obrany Joav Galant hovoria o zničení desiatok tisícok rakiet. Organizácia spojených národov, ktorá zasadá v New Yorku, ľudsko-právne organizácie hovoria o stovkách mŕtvych civilistov a tisíckach ranených. V drvivej prevahe detí.

Vojna v Gaze, v ktorej bolo zavraždených viac ako 40-tisíc ľudí, zmizla z hľadáčika pozornosti a čísla môžu smelo napredovať ďalej. Slovo genocída už prestalo byť tabu: v liste izraelskému generálnemu prokurátorovi uvádzajú tri izraelské ľudsko-právne skupiny, že izraelský televízny Kanál 14 dal od začiatku vojny priestor na 50 vyjadrení volajúcich po genocíde a okolo 150 vyjadrení v prospech podpory vojenských zločinov a zločinov proti ľudskosti. V nedeľu skoro ráno izraelskí vojaci prepadli redakcie televízie Al Jazeera v Ramalláhu na Západnom brehu a nariadili zákaz činnosti na 45 dní. Hociktorý novinár – ktorý by si dovolil povedať, že kvôli oslobodeniu izraelských rukojemníkov (ktorí sa už takisto prestávajú spomínať), ako bol útok na Gazu spočiatku opodstatňovaný, je šírenie vojny na Blízkom východe „trošku“ neadekvátna akcia – dobre vie, že sa to môže stať aj jeho redakcii.

Úsilie potlačiť akékoľvek spravodajstvo z „druhého brehu“ je však pri rozsahu vojenských plánov izraelskej vlády prinajmenšom zbytočné. Už i samotný Joe Biden musí uznať, že jeho výzvy na zabránenie širšieho konfliktu na Blízkom východe ostali nevyslyšané. Benjamin Netanjahu a jeho mesianistická suita mu tancujú po hlave rovnako ako po hlave bezmocnej OSN. A kým sa môžeme oprávnene spytovať po príčinách bezmocnosti jednej z najvýznamnejších svetových humanitárnych organizácií, Izrael sa môže oprávnene spytovať, ako dlho sa dá žiť zo (zatiaľ) tolerovaného masového vraždenia.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 47 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Hamas #OSN #Libanon #Hizballáh #vojna v Gaze #Al Jazeera