Hrozba výpoveďami lekárov v takejto situácii nehrá ministerke Zuzane Dolinkovej práve do karát a nabíja zbrane Andrejovi Dankovi: Aha, vidíte? Robíte to zle! Rozpadáva sa vám to pod rukami! Mohol by povedať.
Ale pre tých, čo majú dobrú pamäť, nie sú výpovede lekárov a ich sťažnosti na nízke platy a enormné množstvo nadčasov ničím výnimočným. Štrajkovali a mávali výpoveďami za Fica, za Radičovej, aj za vlády Matoviča či Hegera. Niežeby to znamenalo, že ich sťažnosti sú neopodstatnené. Vôbec nie. Každý vidí len to, ako veci v nemocniciach nefungujú, ale kto z nás môže zodpovedne posúdiť únavu lekárov či sestier a ich nároky? Nie sme na ich mieste. Asi by nerobili veľa kriku pre nič.
Takisto – pozrieť sa na tabuľku s číslami a od mikrofónu vyhlasovať, že zdravotníctvo je čierna diera, v ktorej miznú peniaze, to je presne to gesto, ktorým sa možno zapáčiť potenciálnym voličom – priam sa to ponúka. Čo je ľahšie, ako skonštatovať, že kým Tomášovi Druckerovi kedysi na čele tohto rezortu stačilo okolo štyroch miliárd, ministerke Dolinkovej bude pomaly aj deväť miliárd málo a zlepšenie žiadne nevidíme? Tvrdí to aj opozícia. No teraz sa k politickým oponentom ministerky pridali aj lekári.
Čo je ľahšie, ako skonštatovať, že kým Tomášovi Druckerovi kedysi na čele tohto rezortu stačilo okolo štyroch miliárd, ministerke Dolinkovej bude pomaly aj deväť miliárd málo a zlepšenie žiadne nevidíme? Tvrdí to aj opozícia. No teraz sa ku kritikom z radov politických oponentov Zuzany Dolinkovej pridali aj lekári.
„Keby ministerstvo zdravotníctva robilo to, čo má, tak v zdravotníctve dokáže ušetriť 241 miliónov pre tento rok,“ vyhlásil predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Na budúci rok sa podľa neho dá ušetriť až 308 miliónov. Oháňa sa analýzou ministerstva zdravotníctva a ministerstva financií. Podľa neho existuje dokonca viacero riešení, ako sa ušetriť dá. Napríklad centrálnym nakupovaním liekov, optimalizáciou cien vyšetrovacích metód a zdravotníckych pomôcok či zákonnou povinnosťou zdravotných poisťovní pokryť minimálne oprávnené náklady na liečbu pacienta v nemocnici.
Zvláštne. Keď je to také jednoduché, prečo to ministerstvo nerobí? Neradí sa s lekármi v teréne? Analýzy vznikajú od stola? Visolajský na problémy v zdravotníctve upozorňuje už roky a dobre ich pozná. Akoby ho však žiadna vláda nepočúvala. A nielen jeho. Primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach Vanda Chovanová sa na sociálnej sieti posťažovala na abnormálne množstvo nadčasov.
„Súdruhovi Kamenickému sa zdá, že slovenskí zdravotníci veľmi dobre zarábajú,“ nazvala ministra financií ironicky. „Aj keď zďaleka nezarobím ako ministerka, so svojím platom som spokojná, ale…“ A pokračuje vyratúvaním nadčasov. Jej priemerný týždeň nemá bežných 40 hodín, ani zamestnávateľom nariadených 48 hodín, dokonca ani z vlastnej vôle nad rámec Zákonníka práce a ním maximálne povolených 56, ale 68 hodín!
Primárka ani nesníva o dvoch voľných dňoch po sebe cez týždeň, ktoré nariaďuje Zákonník práce. Ten podľa nej aj tak nikdy v zdravotníctve neplatil. Ďalej ráta a vychádza jej, že do polovice septembra odrobila viac než šesť mesiacov. A tak to ide rok za rokom. Zostáva jej päť rokov do dôchodku. Dúfa, že dožije – a potom zbohom, slovenské zdravotníctvo! Lekárski odborári dnes evidujú už 2 635 výpovedí z práce nadčas.
Apropo, peniaze. Podľa bývalej ministerky financií Brigity Schmögnerovej sa SNS zrejme nepozrela na tabuľku výdavkov na zdravotníctvo v % HDP a ani netuší, ako veľmi je naše zdravotníctvo podfinancované. Vynakladáme naň iba 7,1 % HDP, kým v USA je to až 19 %. A teraz babo, vlastne Danko, raď!