Prezident prijal aj zástupcov 15 zdravotníckych organizácií. A tu nešlo iba o tradičné zamotané a ťahajúce sa trampoty v zdravotníctve – neúnosné dlhy nemocníc, 50-miliónový dlh štátnej poisťovne VšZP či rozmáhajúce sa poplatky v ambulanciách. Po dvoch rokoch sú opäť na stole mzdy lekárov a zdravotníkov.
Vláda totiž lekárom stopla valorizáciu platov a odkázala im, že keď si ľudia siahnu do vreciek inde vo verejnej a v štátnej správe, mali by si aj lekári v nemocniciach. Lebo povedzme si po pravde, vo verejnom sektore nezarábajú najmenej – práve naopak. A to nehovoríme o tom, že nejeden z nich si ešte dokáže slušne privyrobiť pomimo.
To neznamená, že lekárom sa v budúcom roku nepridá. Pridá sa: základné platy im narastú o tri percentá a menej zarábajúcim sestrám o 6 %. No lekárske odbory nemajú žiadny záujem o prispenie k spoločnému dielu a podieľať sa aj s ostatnými na úsporách v štátnej kase. Práve naopak. Ba prezidenta unisono aj s ostatnými zdravotníkmi vyzvali, aby nepodpísal konsolidačný balíček. Prezident varovne zdvihol prst, no jasnej odpovedi sa šikovne vyhol.
Keď si ľudia siahnu do vreciek inde vo verejnej a štátnej správe, mali by si aj lekári v nemocniciach. Lebo povedzme si po pravde, vo verejnom sektore nezarábajú najmenej – práve naopak.
Prezident vraj s podpisom váhal aj kvôli požiadavkám ZMOS-u o dofinancovaní samospráv sumou 50 miliónov eur. To je však od utorka minulosťou, vláda mestám a obciam pomôže. No nešlo iba o hlas primátorov a starostov, ale aj o požiadavku ministra práce Erika Tomáša zo strany Hlas. Teda strany, ktorej Pellegrini ešte donedávna šéfoval. Ak by sa tak stalo, určite by to nebol nadstranícky prístup, ako prezident pri nástupe do funkcie sľuboval nám všetkým.
Ale späť k lekárom. Hoci správne upozorňujú na nešváry v zdravotníctve, sami ako znalci vnútorných pomerov predkladajú len málo riešení. Áno, relatívne nižšie platy v porovnaní s okolitými krajinami, zvlášť s Českom (sú už skôr vyrovnané), ťahajú lekárov za lepším chlebíkom. No po zvýšení platov pred dvomi rokmi sa podľa slov šéfa lekárskych odborov Petra Visolajského stav stabilizoval, ba lekári sa vracajú. Že by valorizácia iba o 3 % v budúcom roku spôsobila „exodus“? A nedostatok lekárov nepramení aj z toho, že nemocniciam chýbajú peniaze?
Nespokojní lekári už začali masovo dávať výpovede z (nelegálnych) nadčasov. Bezpochyby ide o nešvár, lekári i sestry ním trpia a dopláca aj pacient. Lenže čo to má spoločné s konsolidačným balíčkom a nižšou valorizáciou platov? To by azda nadčasy zmizli, keby sa platy zdvihli o 10 %? A prečo na pretrvávajúci problém upozorňujú až teraz?
Je chvályhodné, že prezident sa stavia za lekárov a sestry a zdravotníctvo mu leží na srdci. No nemal by trpieť krátkou pamäťou. Ministerku Dolinkovú dosadil do funkcie on ako predseda Hlasu. Kam sa zdravotníctvo za rok pohlo? A čo dosiahol samotný Pellegrini, keď sedel dva roky na premiérskej stoličke (a tri mesiace bol ministrom zdravotníctva)? Slová a gestá nestačia, treba výsledky.