Nová dávka hlúposti

Už o necelý mesiac budeme poznať meno nového amerického prezidenta. Predvolebná kampaň vstúpila do finále. Stav je zatiaľ nerozhodný. O to tuhšie sa bojuje o každého voliča. Hurikány Helene a Milton miešajú kartami. Konšpirátori si nedávajú servítky pred ústa, hlúposť povzniesli na novú úroveň.

10.10.2024 19:00
debata (42)

Republikánska kongresmanka Marjorie Taylor Greenová prišla so šokujúcimi „odhaleniami“. Podľa nej hurikány niekto riadi. Teda aspoň ich silu a smer. Nepovedala kto, uviedla iba záhadne „oni“. Ako?

Napríklad lasermi z vesmíru. A kto neverí, že počasie sa dá riadiť, tak proste nevie, koľká bije. Aj niektorí jej republikánski kolegovia len krútia hlavami a odporúčajú vyšetrenie. Donald Trump mlčí, až tak ďaleko nezašiel. Je to prefíkaný postoj: neodradí rozumnejších voličov, no priberie nových. Totiž každá konšpiračná teória obráti pozornosť od reality a motivuje časť populácie prísť voliť proti tomu, kto „robí ľudom zle a chce nimi manipulovať“. Čím je teória bláznivejšia, tým lepšie.

Hoci sa obavy z toho, že americké voľby prinesú nové revolučné formy manipulácií, zatiaľ nenaplnili, dočkali sme sa bizarných teórií a „uletených“ tvrdení. Hurikány v americkej kampani dostávajú hlúposť na novú úroveň.

Ďalšia zase hovorí o tom, že ide o trest pre Floridu, pretože volí republikánov (Od koho? No predsa od vlády demokratov). Hoci Donald Trump si drží odstup od tých najprehnanejších konšpirácií, ich rozdúchavanie mu hrá do karát. V jednej z nich aj on vlieva olej do ohňa. Federálna agentúra pre krízové riadenie (FEMA) má vraj postihnutým nedávnym mimoriadne ničivým hurikánom Helene pomáhať iba 750 dolármi. Je to prekrútenie faktu. V skutočnosti táto suma slúži iba na najnutnejší nákup jedla a vody. A neostáva iba pri tom, vládne (demokratické) úrady budú vraj ľuďom, ktorí dostanú pomoc, brať nehnuteľnosti.

No aby toho nebolo málo, pomoc plynie vraj iba do tých regiónov, kde vládnu demokrati. Čím viac sa verejný a mediálny priestor zahltí nezmyslami, o to menej ostáva priestoru na serióznu analýzu. Do úzadia ustupujú správy o klimatickej zmene, otepľovaní planéty a nevyhnutných krokoch na zabránenie podobným či oveľa väčším katastrofám v nasledujúcich rokoch. Nehovorí sa tak o záplavách a požiaroch či o rýchlom zohrievaní oceánov a morí, ktoré spôsobujú čoraz väčšie výkyvy počasia a ničivé búrky. Odkláňa sa pozornosť najmä nerozhodnutých voličov, aby sa nepýtali, čo mieni s otepľovaním robiť Trump a čo Harrisová. Inak by zistili, že jeden tému úplne ignoruje, popiera fakty. To je to najlepšie, keď človek nevie, čo má robiť.

Pred štyrmi rokmi Trump varoval, že jeho porážka bude znamenať ekonomickú depresiu. Realita? Ekonomika rastie, na trhu je dostatok voľných pracovných miest, mzdy a akcie rastú, inflácia a úrokové sadzby klesajú. Áno, ani v USA sa nežije strednej triede bohvieako, ale príčiny sú hlbšie a trvajú už takmer dve dekády. No Spojené štáty za Bidena sú na tom evidentne lepšie ako Európa alebo Japonsko. Nemecký motor európskej ekonomiky sa zadrháva, americká ekonomika sa európskej vzďaľuje. Vyhliadky vôbec pre nás nevyzerajú nádejne. No pokiaľ demokrati nedokážu presvedčiť voličov či nemajú kvôli konšpiráciám, bláznovstvám a úletom príležitosť, nič to neznamená. Realita prehráva.

Hoci sa obavy z toho, že americké voľby prinesú nové revolučné formy hoaxov a manipulácií, zatiaľ nenaplnili, dočkali sme sa bizarných teórií a „uletených“ tvrdení. Odpúta sa tak pozornosť od skutočne dôležitých tém a riešení. Hurikány v americkej kampani dostávajú hlúposť na novú úroveň.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 42 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #konšpiračné teórie #americké voľby #hurikán Milton