Priláka Šutaj Eštok nových policajtov, ak im odpustí okuliare?

Občan sa chce cítiť v štáte bezpečne a aj štát potrebuje mať istotu, že v prípade potreby dokáže urobiť poriadok. Bez polície je ako chromý.

14.10.2024 20:00
debata (6)

Slovensko Policajný zbor má, ale momentálne je tento ozbrojený bezpečnostný orgán štátu ak nie mierne invalidný, tak rozhodne nie v najlepšej kondícii. Spôsobujú to odchody policajtov do výsluhového dôchodku, pričom noví neprichádzajú v dostatočnom počte. Jemne povedané, nábor nenapreduje práve ideálnym tempom, z desiatich uchádzačov o prácu v polícii prejde možno jeden.

Už v júli padalo ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi všetko na hlavu, policajti organizovali protesty a hrozili výpoveďami. Chceli si vybojovať lepšie podmienky. A do dnešného dňa opustilo Policajný zbor takmer 1 200 príslušníkov. Kým roku 2022 sa hovorilo o nedostatku dvoch tisícok príslušníkov, pričom najhoršie to bolo v Bratislavskom a Trnavskom kraji, dnes chýba už okolo tritisíc členov zboru.

Šutaj Eštok si vie napríklad predstaviť, že by v radoch polície mohli slúžiť muž či žena, ktorí nosia okuliare. Dnes sa za to pri nábore vylučuje.

Niežeby záujem o prácu v polícii nebol. Za minulý rok si žiadosť o prácu v zbore podalo päťtisíc záujemcov, úspešných však bolo len 10 percent. Šéf rezortu vnútra však tvrdí, že je odhodlaný situáciu riešiť – preto sa chce pozrieť aj na to, čo náborový proces brzdí. Pochopiteľne, budúci policajt musí spĺňať určité kvalifikačné kritériá a úspešne absolvovať fyzické testy.

V tomto minister žiadne úľavy nesľubuje. Vie si však predstaviť, že ak niekto neprejde fyzickými testami, mal by dostať šancu, a ak sa za tri mesiace dostane do formy, môže byť z neho policajt. Prečo nie? Tak ako platí, že nikto učený z neba nespadol, nepadajú z neba ani hotoví policajti, a najmä ak je situácia kritická, je namieste uvažovať o tom, ako záujemcom o službu vlasti prijímacie podmienky trocha zjednodušiť. Minister si vie napríklad predstaviť, že by v radoch polície mohli slúžiť muž či žena, ktorí nosia okuliare. Dnes sa za to pri nábore vylučuje.

Ak ľudia z polície utekajú aj pre nízke platy, pomohol by motivačný príspevok – ním by si policajti mohli prilepšiť o 5-tisíc eur. Policajti chcú vyššie platy, ako im to politici už dávno sľúbili. Stabilizačné opatrenia v novelizovanom zákone o štátnej službe nadobudli účinnosť len 1. októbra tohto roku.

Posledné odhady hovoria o odchode 1 900 až 2 000 policajtov. Jednou z možností, ktorá sa ponúka na riešenie personálnej krízy, je presun časti agendy z polície na civilných štátnych zamestnancov. Profesionáli však upozorňujú na zmeny v riadiacich zložkách polície, ktoré po voľbách narušili vyšetrovacie procesy, pretože došlo k rozbitiu vyšetrovacích tí­mov.

Ak aj Šutaj Eštok povolí policajtom okuliare, nováčikovia z ulice skúsených profíkov tak ľahko nenahradia. Vyzerá to tak, že hoci by Policajný zbor mal byť štátu oporou, sám by, tak ako iné oblasti, potreboval podoprieť. Ako povedal predstaviteľ nových policajných odborárov Igor Čulík, do zboru sa musí robiť výber, nie nábor.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #policajti #nábor #Matúš Šutaj Eštok #motivačný príplatok