Hoci Fico má pravdu, keď koalíciu prirovnáva k bežnej rodine, kde sa síce vyskytujú šarvátky, ale jej členovia sa majú navzájom radi, situácia sa niekedy vymkne z rúk a následky sú potom nedozerné. Aj schvaľovanie konsolidačného balíčka či štátneho rozpočtu vo vláde odhalilo viacero nezrovnalostí v koalícii. Je to aj prirodzené, lebo na jednej strane stojí národno-konzervatívna SNS a na strane druhej liberálno-ľavicový Hlas. A práve medzi týmito stranami to niekedy poriadne zaiskrí.
Aj na programe nadchádzajúcej schôdze je viacero bodov, ktoré preveria koaličnú súdržnosť. Rokovať sa bude o minimálnej mzde a nedoriešená je aj otázka 13. dôchodkov, pri ktorých šéf SNS Andrej Danko kritizuje ministra práce a sociálnych vecí Erika Tomáša paradoxne z ľavicovej pozície. Hoci sa zdalo, že ide skôr o osobnú averziu ako vecný spor, líder národniarov oslovuje v médiách ministra familiárne krstným menom. Akoby si Danko vstúpil do svedomia a vraví, že sa nebude vadiť, aby sa nehovorilo, že rozbíja koalíciu. Konečne.
Koaličné strany expresne rýchlo dokázali zrušiť RTVS, no ani po štyroch mesiacoch nová STVR nemá ani radu, ani riaditeľa a bez nich nebude ani rozpočet.
Spory panujú aj v otázke informovania na školách o „netradičných sexuálnych orientáciách a rodových identitách“. Proti liberálnejšie poňatému zámeru Hlasu vytasila SNS vlastný návrh. Hoci minister školstva z Hlasu Tomáš Drucker odkázal koaličnému partnerovi, aby sa staral o vlastné rezorty, zdá sa, že došlo ku kompromisu. Posledné slovo v chúlostivých otázkach budú mať rodičia. A tak to má byť.
Na stole sú však aj ďalšie sporné body, napríklad krajinné plánovanie z dielne ministra životného prostredia Tomáša Tarabu či nálepkovanie mimovládnych organizácií, pokiaľ ich podpora zo zahraničia presiahne sumu päťtisíc eur. To je absurdné. Proti je aj Brusel.
No sú tu aj podstatnejšie spory. Prvý sa týka STVR. Koaličné strany expresne rýchlo dokázali zrušiť RTVS, no ani po štyroch mesiacoch nová STVR nemá ani radu, ani riaditeľa a bez nich nebude ani rozpočet. A to je jednoznačne hanba. SNS a Hlas sa nevedia dohodnúť na piatich členoch Rady STVR z deviatich. Spor sa rozhorel okolo nominanta Hlasu, bývalého ministra kultúry za SaS a novinára Daniela Krajcera.
A vo hviezdach je stále obsadenie postu predsedu NR SR. Patová situácia trvá už pol roka. Hlas i SNS trvajú na svojom. Najnovšie sa špekuluje o tom, že post by si vzal predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok a ministerstvo vnútra by pripadlo národniarom.
Pri témach životného prostredia, LGBTI+, minimálnej mzdy či 13. dôchodkov vyhrá jeden na úkor druhého, ale celkovo koalícia nestratí, v prípade STVR a predsedu NR SR to už neplatí. Pokiaľ koaličné strany zrušia jednu verejnú inštitúciu (RTVS) a druhú nevedia postaviť na nohy (STVR), či sa nevedia mesiace dohodnúť, kto bude stáť na čele NR SR, ktorá nie je ich privátnym majetkom, ale zastupujú v nej nás všetkých, tak je to neschopnosť, arogancia a hanba. A to voliči vnímajú citlivo a neodpúšťajú. V koalícii by sa nad tým mali zamyslieť.