Sociálnodemokratický nemecký kancelár Willy Brandt si uvedomoval, že ani Západ, ani Východ by už nemali obchádzať dovtedy „neviditeľný“, rasovo a kultúrne dlhodobo zaznávaný globálny Juh. Dokázal predvídať, že „každý chvíľku ťahá pílku“.
Škoda, že jeho prozreteľnosť nikto nebral vážne. Východný blok sa rozsypal, no Západ ani vtedy nepovažoval za užitočné zmeniť spôsob komunikácie s meniacim sa Juhom. Teraz, keď sa práve počas najdiskutovanejších vojenských konfliktov na Ukrajine a v Gaze koná trojdňový summit bloku BRICS (s účasťou 36 krajín) v ruskej Kazani, nezaškodí odvážiť sa novej realite konečne pozrieť do tváre: z ďalšieho formovania sveta po ukončení súčasných konfliktov nebude možné vplyv niekdajších slabých článkov vylúčiť. Už dávno nie sú slabé.
Ruská strana prezentuje konanie summitu v Kazani ako dôkaz, že západné pokusy izolovať Rusko zlyhali. Návrh na vytvorenie nového platobného systému na základe siete obchodných bánk, prepojených centrálnou bankou BRICS má predbehnúť finančný systém opierajúci sa o dolár USA. Obavy najväčšieho hráča, Číny, že nový systém by vyvolal sekundárne sankcie zo strany USA, majú vyriešiť technológie založené na digitálnych tokenoch opierajúcich sa o národné meny. Ruská strana však zatiaľ musela uznať, že aj vzhľadom na rozšírenie BRICS (z pôvodného Ruska, Číny, Brazílie, Indie a JAR) o Egypt, Etiópiu, Irán a Spojené arabské emiráty bude konsenzus ťažký.
Západ často upozorňuje, že ide len o silové divadlo slabnúceho impéria, pretože skutočné opraty dávno drží Čína. To nemá ďaleko od pravdy. Záverom summitu by sa však iba preto nemala venovať menšia pozornosť: kde sa dvaja bijú, jedného dňa zvíťazí tretí.