Fio bankaFio banka

Dosiahnu niečo lekári výpoveďami?

Je to už evergreen - výpovede lekárov. Pravidelne sa to opakuje niekoľko rokov. Lekári hrozia výpoveďami, aby dosiahli svoje ciele. V posledným období však zdôrazňujú, že im zďaleka nejde o platy. Tie napokon nie sú už - v prípade lekárov - na Slovensku až také zlé, zo zdravotníctva pre nespokojnosť s mzdami utekajú najmä sestry, čo lekárom prácu komplikuje.

23.10.2024 19:00
debata (22)

Koľko taký lekár zarobí? Z oficiálnych údajov vyplýva, že priemerný plat lekára v univerzitnej alebo fakutlnej nemocnici je 4 754 eur. Privyrobiť si môže za nadčasy, ale na tie sa práve lekári sťažujú – majú ich veľa a sú vyčerpaní.

V minulosti si zvykli, že hrozbami výpovedí predsa len niečo dosiahli, skúšajú to preto aj teraz. Lekári z nemocníc sa chystajú podať hromadné výpovede do konca októbra, čiže začiatkom novembra by im začala plynúť dvojmesačná výpovedná lehota a koncom decembra by v službách skončilo až 2 462 lekárov.

Práve nalievanie ďalších a ďalších peňazí do zdravotníctva bolo jednou z výhrad predsedu SNS Andreja Danka a jeho vtedy ešte politického spolupútnika Rudolfa Huliaka. No zdá sa, že bez dofinancovania rezortu to nepôjde.

Výpovede by mali podať lekári z univerzitných a fakultných nemocníc, z väčšiny menších nemocníc aj zo súkromných zariadení. Sú to všetko najviac vyťažené oddelenia – chirurgia, gynekológia, interné či kardiológia. Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského – ktorý za zlepšenie podmienok lekárov a zdravotného personálu bojoval už s niekoľkými vládami – bez lekárov z týchto oddelení nemocnice skolabujú. Popritom LOZ zbiera aj výpovede z nadčasov a tých je už viac ako 3 000.

Lekárom sa nepáčia schválené konsolidačné opatrenia. Po odchode Zuzany Dolinkovej z čela rezortu, by sa mal teraz ukázať nový minister – tiež z Hlasu – Kamil Šaško. Sprevádza ho povesť schopného manažéra. Zatiaľ sa však nezdá, že by zdravotníci na jeho návrhy reflektovali. Minister koncom minulého týždňa ponúkol zdravotníkom kompromisný návrh. Sľuboval, že šetrenie nakoniec nebude až tak bolieť, pretože do zdravotníctva nalejú o 100 miliónov eur viac, ako pôvodne plánovali v konsolidačnom balíčku.

Práve nalievanie ďalších a ďalších peňazí do rezortu však bolo jednou z výhrad predsedu SNS Andreja Danka a jeho vtedy ešte politického spolupútnika Rudolfa Huliaka. No zdá sa, že bez dofinancovania rezortu to nepôjde. Práve vďaka tomu by platy zdravotných sestier mohli od budúceho roka stúpať v súlade s platovým automatom, teda o necelých 10 percent, pričom mzdy lekárov by sa zvýšili o 6,4 percenta. Šaško tvrdí, že v prípade ponúkaného rastu platov lekárov vo výške 6,4 percenta ide o rozdiel priemerne len 62 eur v čistom v porovnaní s ich požiadavkami.

Visolajský však, tak ako po minulé roky, opakuje, že lekárom nejde len o platy. Podľa neho sa vôbec neplní memorandum, ktoré lekárski odborári podpísali v roku 2022 s vládou Eduarda Hegera. Okrem zlepšenia platových podmienok obsahovalo aj body o reforme vzdelávania lekárov, zvýšení počtu zdravotníkov v systéme či o nerušení oddelení v nemocniciach bez pomerného zvýšenia personálneho stavu a priestorového zabezpečenia v nemocniciach preberajúcich zdravotnú starostlivosť. V parlamente prešlo hlasmi 138 poslancov, aj zo Smeru a z Hlasu. Z ôsmich bodov podľa šéfa odborárov splnili „jeden a pol bodu“.

Za platy by už lekári štrajkovať nemuseli, ich zvýšenie si vybojovali za Hegera. V slovenskom zdravotníctve sú veci, pre ktoré by mala štrajkovať celá spoločnosť, ale lekári už za tie roky mohli zistiť, že s tým za žiadnej vlády nepohnú. Pritom už jedenásť rokov boli (a sú) pri moci vlády Roberta Fica.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 22 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #kolaps #Peter Visolajský #lož #platy lekárov #Kamil Šaško