Fio bankaFio banka

Po roku vlády prišiel Fico s jedným prekvapením. Bude to zlom?

Za rok štvrtej Ficovej vlády sme si toho dosť užili, no oveľa menej ako za predchádzajúcej koalície. Aktívnu opozíciu bolo vidieť, no kto si dnes spomenie na jarné protesty? Aj preto sa pomery medzi koalíciou a opozíciou ani v parlamente, ani v prieskumoch volebných preferencií nezmenili. Napriek všetkým turbulenciám máme stabilnú vládu, no Slovensko sa vpred zatiaľ nepohlo.

24.10.2024 19:00
debata (96)

Je to prekvapenie? Čiastočne áno, pretože koalícia sa do vládnutia pustila zhurta: rôzne kontroverzné zmeny vyvolali búrku nevôle v polovici spoločnosti. No ani novela Trestného zákona, ani reformy v rezorte kultúry neotriasli dôverou vládnych strán. A presuny nenastali ani po zvolení predsedu Hlasu Petra Pellegriniho za prezidenta, ani po desivom atentáte na premiéra Roberta Fica.

A napriek očakávaniam nejedného experta zostala prekvapujúco stabilná aj SNS, na ktorej kandidátke boli zvolení poslanci z rôznych menších strán či nezávislí jednotlivci (9 z celkových 10 poslancov). Vnútorným vibráciám však nedávno neodolala, ale koalíciu to neohrozuje.

No každý trochu skúsený pozorovateľ politiky musel predpokladať, že v prvom roku víťazný esprit a odpor k spoločnému nepriateľovi zatienia prirodzene sa množiace vzájomné nezhody. Chlieb sa začína lámať až s príchodom konsolidačného balíčka. Hoci sa všetci v spoločnosti na konsolidácii zhodneme, zodpovednosť nesie vláda. Jednoduché riešenia neexistujú, čo opozícia, ako ukazuje, vie umne a populisticky využiť.

Hoci Fico po atentáte prekvapujúco odmietol zmier, po roku vlády volá po okrúhlych odborných stoloch v najdôležitejších oblastiach. Je to zlom v jeho doterajšej politike.

Ak však väčšinu spoločnosti čachre v kultúre, Trestný zákon či prijímanie dôležitých zmien v štáte v expresne rýchlom konaní príliš nezaujímali a netýkali sa jej, cenám v obchodoch rozumie každý, vyššie účty sa bytostne dotknú každého, aj voličov koalície.

Ak k tomu budú pribúdať spory medzi SNS a Hlasom, koalíciu to môže zomlieť. Neschopnosť zvoliť predsedu NR SR (či riaditeľa STVR) kole oči aj voličom koalície. Je jedno, či má väčší kus pravdy Hlas, alebo SNS, takto sa s najdôležitejšou inštitúciou v štáte nenarába.

Hoci v prvom roku vlády sa teatrálne zviditeľnili ministri za SNS, v oveľa horšej situácii je Hlas. Pretože na rozdiel od národniarov drží v rukách rezorty zásadné pre vývoj spoločnosti. So zdravotníctvom už ukázal, že si nevie rady, a ministerka po roku preskakovania na mieste radšej rezignovala. No ak hovoríme o impulzoch pre ekonomiku v dobe bolestnej konsolidácie, bude závisieť od eurofondov a plánu obnovy či investícií do výskumu, čo držia pod palcom ministri Hlasu (nehovoriac, že najmenej šetriacim ministrom je minister práce Erik Tomáš). Opäť sme sa za rok nikam nepohli.

To, že ekonomike ani po roku nesvitá na dobré časy, mnohé rezorty prešľapujú na mieste, si uvedomuje aj premiér Robert Fico. Hoci po atentáte prekvapujúco odmietol zmier, po roku vlády volá po okrúhlych odborných stoloch v najdôležitejších oblastiach. Je to radikálny zlom v jeho doterajšej politike.

Uvedomuje si, že koalíciu viac ako šarvátky medzi Hlasom a SNS, ktoré svojou dominantnou autoritou dokáže umne a elegantne uhrať, ohrozujú reálne problémy ekonomiky, zdravotníctva či školstva. Za rok vláda nenašla na pretrvávajúce boľačky účinné lieky. Tie však nemá ani opozícia. Je na nej, či hodenú rukavicu zdvihne. No Slovensko si už nemôže dovoliť stráviť ďalší rok zbytočnými a emocionálne vypätými hádkami často o ničom. Bol by to hazard s krajinou.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 96 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #koalícia #vláda Roberta Fica #Štvrtá Ficova vláda