Danko sa nedočkal naplnenia svojej túžby udeľovať cenu Hurbana, pretože Kiska ju odobril vo februári 2020 a už v marci toho roku vznikla vláda Igora Matoviča, pričom funkciu šéfa parlamentu prevzal Boris Kollár. (Pre úplnosť: Danko aspoň symbolicky jeden raz o ocenení rozhodol, keď ju narýchlo v druhej polovici februára 2020 týždeň pred parlamentnými voľbami prisúdil Milanovi Čičovi in memoriam).
Kollár, známy v súkromnom živote ako veľký milovník žien, sa ako politik k osobnostiam medzi ženami nezachoval dôstojne. V období 2020 – 2023 ocenil cenou Hurbana dovedna 33 ľudí, ale táto pocta sa ušla od neho len trom ženám. Naopak, keď cenu Dubčeka odovzdával premiér Robert Fico v máji tohto roku, prevzali si ju dve ženy a zástupcovia Speváckeho zboru učiteľov, nikto ďalší. Zaujímavé, že Fico si vystačil s tromi oceneniami. Kollár pôsobil divne: kým prvýkrát (v roku 2020) udelil päť cien, vlani si vybral až pätnásť laureátov a medzi nimi iba jednu ženu.
A čo je v tomto roku s cenou Hurbana? Nič. Nemá ju kto udeliť. Podľa zákona ide o právomoc predsedu NR SR, ale táto funkcia po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta zostáva už niekoľko mesiacov neobsadená. Fico tvrdí, že voľbu šéfa NR SR nepovažuje za svoju prioritu. Čo by hovoril, keby sa nachádzal v opozícii? Možno by na každej tlačovke opakoval, že zlepenec, ktorý je pri moci, si robí hanbu, lebo sa nedokáže dohodnúť na mene druhého najvyššieho ústavného činiteľa. Z pohľadu záujmov Smeru si však ťažkú hlavu zrejme nerobí, lebo zodpovednosť za nemohúcnosť padá na plecia lídrov Hlasu a SNS, pričom je jasné, ktorý z nich je viac samoľúby.
V tomto roku sa ceremónia už takmer určite neuskutoční.
Podľa zákona má cenu Hurbana udeľovať predseda NR SR na Deň Ústavy SR (1. septembra), môže však zvoliť aj iný termín, no je evidentné, že v tomto roku sa ceremónia už takmer určite neuskutoční. Líder Hlasu Matúš Šutaj Eštok síce hovorí, že chce dospieť k obsadeniu funkcie šéfa parlamentu do konca tohto roku, ale kedy by ten udelil ocenenie? Hádam nie v období vianočných sviatkov… A mal by vôbec čas posúdiť zásluhy ľudí, ktorí by prichádzali do úvahy, aby získali poctu?
Cena Hurbana stojí ešte za jednu zmienku. Laureát spolu s ňou dostáva finančnú odmenu vo výške 25-násobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Tá už prekročila 1 500 eur, čiže to vychádza na viac ako 37,5-tisíc eur. Naopak, tí, čo si preberajú niektorý z troch radov alebo z dvoch krížov z rúk prezidenta republiky, neuvidia ani jedno euro. Čudné je to už aj s prihliadnutím na to, že podľa ústavy je hlava štátu na prvom mieste a predseda NR SR na druhom mieste.
Ironicky sa dá povedať, že vládna koalícia začala šetriť už v predstihu pred oznámením svojich krokov zameraných na konsolidáciu verejných financií. Keby Slovensko malo šéfa parlamentu a ten postupoval ako Kollár v minulom roku, štátnu kasu by finančné prémie pre 15 laureátov vyšli na viac ako 560-tisíc eur. Samozrejme, že je to len satiricky znejúca útecha v súvislosti s tým, že tri koaličné strany sa nevedia zhodnúť na mene nového predsedu NR SR.