Fraška v podaní takzvaných národných síl. Chystá sa Fico na predčasné voľby?

V slovenskej politike sa opakovane vyskytuje zvláštny úkaz, keď sa vládnuci predstaviteľ správa ako opozičný politik. V konečnom dôsledku to vedie k strate jeho podielu na moci, respektíve otvorí dvere do novej vlády svojim súperom.

24.11.2024 16:30
Miroslav Čaplovič, nová Foto:
Miroslav Čaplovič
debata (69)

Richard Sulík sa takto predviedol, keď povalil vládu Ivety Radičovej, a po návrate Roberta Fica do funkcie premiéra mohol šomrať jedine sám na seba. Neskôr po ňom vynikol Igor Matovič atakmi proti Sulíkovi, pričom prispel k tomu, že predtým odpisovaný Fico vytvoril znovu vládu. Aktuálne režírujú politickú tragikomédiu tí, ktorí označujú seba za národné sily. Rozdiel spočíva v tom, že kým v minulosti sa Fico mohol uškŕňať, teraz mu rozbroje v koaličnom tábore podrývajú zem pod nohami.

Súčasný úkaz je o to viac pozoruhodný, že Andrej Danko kedysi dokázal to, čo by počas éry Jána Slotu na čele SNS vyzeralo ako z ríše divov: podal si ruku s bugárovcami a koalícia vydržala celé štyri roky. Naopak, súčasná vláda jeden rok od svojho vzniku prechádza prehlbujúcou sa krízou, ktorú vyvolali takzvané národné sily. Známy Dankov slogan hrdo, odborne a slušne nahrádzajú intrigy, narcizmus a slovník krčmy. Vyzerá to tak, akoby sa v tomto smere šéf SNS pretekal s huliakovcami.

Keď Fico nahlas pripúšťa možnosť predčasných volieb, nemožno sa mu čudovať. Vyznieva to v podstate ako verejné ultimátum rozleptanému zlepencu dankovcov a huliakovcov: v zmysle ak sa konečne medzi sebou nedohodnete, nemienim vládnuť s najtesnejšou väčšinou v parlamente, o ktorej by sa ešte aj dalo pochybovať pri niektorých hlasovaniach.

Fico si zrejme myslí, že predčasné voľby by Smeru neublížili. Opoziční progresívci síce v posledných prieskumoch verejnej mienky predbehli jeho stranu, ale ak by sa Hlas znovu rozhodol zostať príveskom smerákov, Michal Šimečka by ťažko zostavil vládu. Samozrejme, že Fico by ešte musel prehovoriť na spoluprácu KDH alebo neodolať pokušeniu dohodnúť sa s Republikou, čo by však bol smutný obraz slovenskej vlády. A išiel by vôbec Hlas do koalície s Milanom Uhríkom? Dúfajme, že nie.

Čo by však čakalo dankovcov a huliakovcov? SNS by možno po voľbách nezískala ani finančný príspevok od štátu pri pohľade na jej popularitu medzi voličmi. Zároveň o veľa očakávaných peňazí za svoj vstup do NR SR by prišla, pretože tie sa politickým stranám nevyplácajú jednorazovo, ale počas štyroch rokov. Danko nemôže dúfať, že uhríkovci prichýlia SNS, čo, naopak, je dosť pravdepodobné v prípade huliakovcov. Bohvie, či by sa nad ním zľutoval Fico s predstavou, že by Smeru mohla jeho strana priniesť dve-tri percentá hlasov.

Po Novom roku sa však môže stať, že Fico zažije nepríjemné prekvapenie. Začne sa vynútené zdražovanie. Voličskú základňu Smeru tvoria tí ľudia, ktorí zvlášť budú mať hlbšie do vrecka. A sklamanie často vedie niektorých voličov k extrémistom. Môže sa posilniť Republika, nedajbože kotlebovci?

Dá sa predpokladať, že Fico chce mať poriadok v koalícii nie do konca roka, ale do polovice decembra, pretože vtedy bude na návšteve Brazílie; potom už dosť času na rokovania nebude, prídu sviatky. Ak huliakovci neustúpia zo svojich požiadaviek, štvrtá Ficova vláda by mohla byť najkratšia. A nič z toho, čo chcú, im Danko takmer určite nedá. Je to fraška v podaní takzvaných národných síl.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 69 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Robert Fico #Andrej Danko #koaličná kríza #Rudolf Huliak