Koho má štát prepustiť?

Opozícia kritizuje vládu, že nezačína šetriť od seba, prepúšťaním zamestnancov štátu. Aj občanom sa vždy zdá, že úradníkov je veľa a nič nerobia, v piatok o tretej už v úrade nikoho nenájdete. Byrokraciu znižovať treba, s prepúšťaním štátnych zamestnancov to však nemusí byť také jednoduché.

28.11.2024 20:00
debata (26)

Prepustiť niekoho zo štátnej správy tiež znamená pripraviť ho o prácu, a teda o živobytie. Odborníci upozorňujú, že by sme v tomto smere nemali podliehať populizmu.

Odpoveď na to, koľko ľudí zo služieb štátu prepustiť, by mali dať ekonómovia, ale aj odborníci v danej oblasti – v školstve, v zdravotníctve, v sociálnych službách.

Ide tiež o to, kde zamestnancov v štátnej správe pribúda. Ak sa napríklad zvýšil počet učiteľov, zdravotníkov alebo sociálnych pracovníkov, môže to súvisieť so skvalitnením verejných služieb. Ak sa však rozrástla iba administratíva bez zjavného prínosu pre občanov, tu by mohol byť priestor pre šetrenie.

Slovensko patrí medzi štáty s nadpriemerným počtom ľudí pracujúcich vo verejnej správe. Roku 2022 „odjedli“ zo štátnej kasy takmer 11 miliárd eur. Podľa projektu Cena štátu, ktorý má pod palcom inštitút INESS, iba od roku 2015 do roku 2023 stúpol počet úradníkov asi o 35-tisíc. Aj bez zamestnancov štátnych podnikov vo verejnej sfére pracovalo takmer 440-tisíc ľudí.

Republiková únia zamestnávateľov upozorňuje, že zamestnanosť vo verejnej správe od roku 2009 stále rastie. Počty zamestnancov živených priamo z verejného rozpočtu v priebehu 15 rokov potichučky narástli o vyše 100-tisíc, teda takmer o tretinu. Podľa odborníkov počet týchto zamestnancov pritom nikto systematicky neriadi, len jedného dňa zistíme, že ich je viac.

No pozrime sa, ako sú na tom inde. V krajinách OECD pred troma rokmi pre štát najviac ľudí pracovalo v severských krajinách. V Nórsku to bolo takmer 31 percent, vo Švédsku vyše 29 percent, v Dánsku 28 percent a vo Fínsku viac ako 25 percent všetkých zamestnancov v krajine. Ak sa pozrieme k susedom, vo verejnej správe o čosi viac ľudí ako u nás je iba v Maďarsku (19,57 percenta). V Poľsku to bolo 17,3 percenta, v Česku 17,25 percenta a v Rakúsku menej ako 17 percent. Najmenej štátnych zamestnancov majú Nemci (11,1 percenta).

Konfederácia odborových zväzov SR pripomína, že medzi 469-tisíc zamestnancami štátu sa nachádzajú o. i. lekári, učitelia, policajti, ale tiež zamestnanci štátnych a verejných podnikov, ktoré vytvárajú príjmy. Prepúšťať v štátnej správe treba, ale efektívne. Nezdá sa to, ale aj štátni zamestnanci tvoria alebo by mali tvoriť nejaké hodnoty.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 26 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #prepúšťanie #šetrenie #INESS #OECD #štátni zamestnanci