Ešte nedávno káral z Bruselu Slovensko, teraz je v hľadáčiku polície. Aj to je EÚ

Tak to je skutočne šok. Končiaceho európskeho komisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa si predvolala polícia na výsluch a urobila raziu v jeho rezidenciách. Liberálny politik, ktorý bol zodpovedný za dodržiavanie spravodlivosti v celej Európskej únii, má na hlave poriadne maslo.

04.12.2024 19:00
debata (50)

Pikantné na celom prípade je, že polícia zámerne čakala na vypršanie mandátu bývalej komisie 30. novembra, aby si ho dovolila predvolať. Prečo? Nechcela pokaziť meno Európskej komisii Ursuly von der Leyenovej. A to je skutočne škandál.

Ospravedlnením nemôže byť ani imunita komisárov. Pravdepodobne niekomu veľmi záležalo na tom, aby policajti nekonali príliš „unáhlene“. Unáhliť sa skutočne nemohli, lebo podozrenia voči Reyndersovi boli dobre známe už pri jeho vymenovaní za komisára v roku 2019. Lenže „vždy“ nekompromisní a pravdu a spravodlivosť obhajujúci poslanci Európskeho parlamentu ho do funkcie pred piatimi rokmi pretlačili. Povestným „grilovaním“, ktorému sú vystavení najmä kandidáti z pochybných frakcií či z „neposlušných“ štátov, prešiel. Veď už vtedy sa bránil, že ide o nepodložené obvinenia, ohováranie, zaujatosť niektorých ľudí, napríklad bývalého pracovníka tajných služieb.

A čoho že sa tento bezúhonný liberálny politik dopustil? Na rováši toho má bývalý dlhoročný belgický minister financií, neskôr zahraničných vecí a obrany, skutočne veľa. Mal údajne prať špinavé peniaze nákupom stieracích lotériových lístkov (v našich českých a slovenských končinách je lotéria známa „prax“) a zisk si pripisoval na účet. Proste poctivo zarobené peniaze vlastnou hlavou a šťastnou rukou. A kto zodpovedal v inkriminovanom čase za lotérie v štáte? No predsa minister financií.

Didier Reynders nie je žiadna výnimka, aj (liberálni) politici na Západe sú neraz riadne skorumpovaní, podplatní, len na Slovensku to nechceme ani počuť, ani vidieť. Robíme tak zle len sami sebe.

V roku 2019 Reyndersa vyšetrovali aj pre podozrenia z korupcie pri výstavbe belgickej ambasády v Kinshase, teda v Kongu, v bývalej belgickej kolónie, kde došlo za panovania belgického kráľa Leopolda II. na začiatku 20. storočia ku genocíde. Reynders ako minister financií zhruba pred 15 rokmi presadil legislatívne úpravy, ktoré pomohli vybraným korupčníkom a podvodníkom. Stýkal sa aj so saudskoarabským princom s kontaktmi na teroristov, ktorého vo Francúzsku za iný delikt odsúdili. A tento vyhlásený liberál presadil, aby Belgicko podporilo prijatie Saudskej Arábie do Komisie OSN pre postavenie žien, krajiny, kde ženy musia chodiť zahalené od hlavy po päty a donedávna nemohli ani šoférovať auto.

Človek s takouto minulosťou sa stal etalónom spravodlivosti v Európskej komisii. Samozrejme, občania EÚ netušili, kto Reynders je, spoliehali sa na Belgicko a poslancov europarlamentu. Tento človek chodil na Slovensko kázať a poučovať o právnom štáte. Politik, ktorý bol a je podozrivý z korupcie, z obchodovania so zbraňami, z machinácií pri verejných obstarávaniach, z prania špinavých peňazí cez rôzne fiktívne firmy či nákupy umeleckých diel. To je výsmech nielen spravodlivosti, ale aj transparentnosti v európskej politike. Pokrytectvo ako vyšité.

A čo z toho plynie pre Slovensko? Ak tu niekto stále nadáva, akých skorumpovaných a zlých máme politikov, a ako na Západe vládnu dobrí, čestní a spravodliví politici (pokiaľ nie sú extrémisti), dokonale im fungujú inštitúcie, ktoré im môžeme iba závidieť, tak by si mal dávať pozor, čo hovorí. Didier Reynders nie je žiadna výnimka, aj (liberálni) politici na Západe sú neraz riadne skorumpovaní, podplatní, len na Slovensku to nechceme ani počuť, ani vidieť. Robíme tak zle len sami sebe.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 50 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #EÚ #Európska komisia #Európska únia #spravodlivosť #Belgicko #Didier Reynders