V čom sa lekári mýlia a v čom majú pravdu

V spore lekárskych odborárov a vlády sa už dnes málokto vyzná. Nie je dosť jasné, o čo vlastne momentálne lekárom ide a čo vláda ponúka. Každý si spieva vlastnú pesničku. Rozumieme, lenže ľudia a pacienti chcú mať jasno. Na čo sa majú od 1. januára pripraviť?

05.12.2024 19:00
debata (24)

To, že komunikácia medzi vládou, respektíve ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom, a odborármi viazne, neodzrkadľuje lepšie nič iné ako zrušenie štvrtkového zasadnutia zdravotníckeho výboru NR SR. Hoci na jeho čele stojí lekár a poslanec Smeru Vladimír Baláž, určite najväčší odborník v koalícii na zdravotníctvo, koaliční poslanci nedorazili. Márne cestu meral minister Šaško i šéf lekárskych odborov Peter Visolajský. No aspoň šéf výboru Baláž mal dosť chochmesu a zavolal si obe strany na slovíčko za zatvorené dvere do svojej kancelárie.

To, že komunikácia viazne, ukázalo aj utorkové nedorozumenie. Ministerstvo malo dodať odborárom materiál, ktoré posielalo na stredajšie zasadnutie vlády. Šéf odborárov Visolajský ho dostal v stredu o šiestej hodine večer. Čo už sa dá vo večerných hodinách narýchlo pripomienkovať? Lenže štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Štofko povedal, že ho zaslal okamžite po tom, čo text vycibrili. To však odborári nemohli tušiť. Nedal sa zdvihnúť telefón a zavolať? Veď nejde o vládu či LOZ, ale o nás všetkých, zvlášť o chorých ľudí. Pre koho robia jedni i druhí svoju robotu, aby si mohli dovoliť navzájom sa ignorovať?

Lekári by si mali dávať pozor na to, aby to s požiadavkami neprehnali. Prílišný tlak na pílu sa im môže vypomstiť.

A všetci sa pýtame, ide stále o zvyšovanie platov lekárov? Pretože odborári podali výpovede práve kvôli nim. Vláda totiž v rámci konsolidácie porušila memorandum a platy zvýšila o menej, ako sa podpísalo pred dvomi rokmi. No je zvýšenie nie o 10 %, ale len o niečo viac ako 6 %, takým hriechom, keď naše verejné financie kolabujú? Budú sa lekári teraz handrkovať o 60 eur, ktoré im v ich trojtisícovej výplate v čistom budú chýbať? To azda nie.

Lekári sú si vedomí, že tadiaľ cesta nevedie. A preto požadujú najmä reformu vzdelávania mladých lekárov. Na Slovensku sa atestuje dlhšie ako inde v Európe, napríklad i v najbližšom Česku. Aj keď sa za dva roky urobili pokroky, stále je to málo. Samozrejme, svoje musia povedať aj lekárska komora a odborné lekárske spoločnosti. Prečo to však u nás tak dlho trvá? Či máme azda kvalitnejšie zdravotníctvo ako v Česku alebo v západných krajinách? Zákaz aj teoretického štúdia počas materskej je skutočne komický, nehodný 21. storočia. Aj kvôli atestáciám mladí lekári utekajú do Česka.

V druhej zásadnej požiadavke odborárov minister Šaško prichádza s riešením. Sľúbil pripraviť materiál, kde sa stanoví štandardizovaná forma uzatvárania zmlúv nemocníc so zdravotnými poisťovňami. Aby to už nebolo ako na „arabskom“ trhu: kto sa s kým lepšie pozná, ten „vyhandluje“ pre nemocnicu viac peňazí. Len odborári si musia dať pozor a nenechať sa zatlačiť do kúta. Ak minister sľubuje komisiu, tak to je najlepší spôsob, ako všetko oddialiť: komisia sa musí vymenovať, potom si určiť pravidlá, potom niečo navrhnúť a nakoniec začať hľadať dohodu. O rok môžeme byť tam, kde sme dnes.

A pozor by si mali dávať aj na to, aby to s požiadavkami neprehnali. Už všetci vieme, že nemajú nižšie mzdy ako v okolitých krajinách. Mali by preto brať ohľad aj na vox populi. Podľa prieskumu spoločnosti SANEP pre TA3 ich výpovede či platové požiadavky veľkú podporu verejnosti nemajú. A rast nedôvery zo strany pacientov – občanov kvalite zdravotníctva určite neprispeje. Lekárom sa tak prílišný tlak na pílu môže vypomstiť.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 24 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #ministerstvo zdravotníctva #lekári #Lekárske odborové združenie #platy lekárov #výpovede lekárov