Hlas a SNS nehovoria jedným jazykom, jazyk SNS sa podobá jazyku Smeru

Vnútrokoaličný spor Hlasu a SNS sa navonok javí skôr ako spor Samuela Migaľa a Andreja Danka. Migaľ pravidelne Dankovi oponuje a teraz už aj blokuje „jeho“ zákony. A hoci z Hlasu zaznieva viacero kritických hlasov k plodom vládnutia SNS, spor akoby nebol zastrešený predsedom "tak trochu" rebelujúcej strany - Matúšom Šutajom Eštokom.

07.12.2024 12:52
debata (21)

Danko pred médiami prezentoval, že sa mu Šutaj Eštok za Migaľovo správanie ospravedlnil a poslanec z klubu SNS Roman Michelko dokonca vyhlásil, že Migaľ v Hlase skončil a nemá v klube oporu, no od lídra Hlasu sme zatiaľ verejné odsúdenie ich enfant terrible Migaľa nepočuli – zároveň však ani jeho jasnú podporu. Nevedno, či je to zo strany Šutaja Eštoka taktika „byť za pekného“ na všetky svetové strany, alebo snaha neprilievať zbytočne olej do ohňa, alebo je to iba prejav jeho bezradnosti.

Možno Šutaj Eštok s Migaľom súhlasí, ale nechce Danka dráždiť – zvolil si úlohu katalyzátora, a tak sa mu za neposlušného poslanca v kuloároch tajne ospravedlňuje. A možno si iba s Migaľom nevie dať rady a nechce, aby veľmi bilo do očí, že nemá v strane autoritu, tak sa tvári, že si túto sólo jazdu Migaľa skrátka nevšíma. Teda – všetko je v poriadku, poslanci predsa majú hlasovať podľa vlastného svedomia, nikomu nemožno nič prikazovať. Len Danko naznačuje, že ak si Migaľ a Huliak pýtajú za svoje hlasovanie „určité výhody“, môže si ich správanie čoskoro všimnúť aj generálny prokurátor.

Ale ak odhliadneme od aktuálneho sporu okolo športových zákonov a okolo – podľa Romana Malatinca (opäť Hlas) – nefunkčného Fondu na podporu umenia (tiež v gescii SNS) – nemôžeme si nevšimnúť, že Migaľ a niektorí ďalší hlasisti sa proti určitým výrokom a krokom SNS a Smeru vyhraňujú, chcú sa dištancovať. Aj preto si zrejme od Danka často vyslúžia nadávanie do „slniečkarov“, keďže toto je v ponímaní lídra SNS zrejme tá najväčšia nadávka. Väčšia je už len „progresívec“.

Ak niekto vybočí z cesty – a vybočiť z cesty, po ktorej si to šinie Andrej Danko, je niekedy priam žiaduce – je hneď „slniečkar“, „progresívec“ a liberál. Migaľ s Malatincom sa pritom označujú za sociálnych demokratov a ako takí chcú vraj ochraňovať všetkých športovcov a umelcov. Lenže práve športovcov a umelcov si zobral pod patronát Danko a jeho „niečo ako SNS“, takže Migaľ a Malatinec musia športovcov a umelcov ochraňovať aj pred samotným Dankom a jeho suitou.

Tentoraz sa Migaľ ohradil aj proti vyjadreniam Roberta Fica na tlačovej konferencii po schválení zákona o štátnom rozpočte, za ktorý hlasovalo všetkých 79 koaličných poslancov vrátane všetkých rebelantov, teda od prvého migaľovca po posledného huliakovca. Premiérova reakcia? Novinári vraj „klamú od rána do večera, do riti, klamú od rána do večera“. Mal na mysli, že novinári píšuci o koaličnej kríze alebo, nazvime to decentnejšie, o istých „koaličných problémoch s parlamentnou väčšinou“ – klamú. Lenže tie problémy tu reálne sú, či sa premiér na novinárov hnevá, alebo nie.

Nie oni sú príčinou krízy. No a Migaľ, pôvodne tiež novinár, si dovolil na facebooku premiéra skritizovať, za čo ho zase v relácii ta3 Téma dňa skritizoval Andrej Danko. Migaľ sa totiž nestotožnil s premiérovou formou kritiky médií, pretože si podľa neho zvolil slovník pohoniča. Na otázku redaktorky, či on sám vystupovanie premiéra schvaľuje, Danko jasne odpovedal, že áno, považuje ho za adekvátne. Premiér nedávno vyslovil úvahu o predčasných voľbách. Danko teraz zas opakovanie hovorí o hrozbe úradníckej vlády, ak by Migaľ rozbil koalíciu. Prezident Peter Pellegrini, ktorý by túto vládu zostavoval, by sa podľa neho stal najsilnejším mužom v štáte. A to by sa Dankovi, ktorý sám kandidoval za prezidenta a chcel Pellegriniho nahradiť na stoličke predsedu parlamentu – nepáčilo. Už chýba len konšpirácia, že Migaľ s Pellegrinim sú dohodnutí a Huliak má prisľúbené v takejto vláde kreslo ministra životného prostredia, lebo podľa Danka svoje kroky čudne koordinujú.

Pre pokoj duše koaličných voličov vrátane tých, čo volili SNS, treba azda podotknúť, že Migaľ sa vládu povaliť nechystá, chce len presadiť zmeny v športovom zákone. Rokovanie s ministrom športu Dušanom Keketim označuje za konštruktívne. Jediný, kto tu straší, že zákon neprejde a športovci, teda obce a mestá, nedostanú od 1. januára 60 miliónov na budovanie športovísk, je Andrej Danko.

Aj na Dankovu cestu do Moskvy sa v Hlase pozerajú tak, že si ju „vydupal“. Teda vidí to tak tentoraz sám predseda Šutaj Eštok, s ktorým si Danko tak rozumie. Migaľ vraví, že je už unavený z Andreja Danka, z jeho sebastrednej politiky a vyhrážok. „Deväťdesiate roky sú, našťastie, za nami a Národná rada nepotrebuje ďalšieho Slotu," napísal na facebooku. „Klamstvo, zavádzanie, osobné útoky, vyhrážanie sa, ješitnosť a ego ktoré nezastaví ani semafor," vyslovil sa na adresu lídra SNS.

Ak sa pozrieme na to, kto akým jazykom hovorí, a ak pripustíme, že Hlas je sociálnou demokraciou, tak Smer, ktorý si stále viac rozumie s SNS a spol., ňou nie je. Dva svety, svet Samuela Migaľa a svet Andreja Danka, do seba stále narážajú. A nezabúdajme, že je tu ešte svet Rudolfa Huliaka. Veľa dôvodov na nervozitu na tlačových konferenciách.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 21 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #SNS #Andrej Danko #zákon o športe #Hlas-SD #Samuel Migaľ