Ale človek si vraj zvykne aj na šibenicu, takže konsolidácia nebude žiaden problém. Vždy si treba pomyslieť, že existujú i horšie veci. No keď už aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír kuviká, že inflácia budúci rok stúpne možno na 4 percentá, môžeme si domyslieť, že vyhliadky na najbližšiu budúcnosť nie sú ružové.
A keby vláda nepomohla s cenami energií, boli by sme na tom ešte horšie – hrozila by inflácia až 5 percent. A vôbec: občania Slovenska sú odkázaní iba na veľkodušnosť vlády. Problém je, že platy nie sú dosť vysoké na to, aby bežní ľudia drahotu zvládli. A platy nie sú vysoké, lebo ekonomika nešliape. Podľa Kažimíra ju zúfalo potrebujeme modernizovať a chýbajú nám investície.
Ratingová agentúra Moody’s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom. Ministerstvo financií na čele s Ladislavom Kamenickým sa ohradilo. Zníženie ratingu považuje za „rozhodnutie na základe nepresne vyhodnotených informácií“. Podľa ministerstva sú hodnotenia Moody’s nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné.
Ministerstvo tvrdí, že boj proti korupcii a rozpočtovým podvodom bol v rámci reformy iba delegovaný na iné orgány. Hotovo, bodka, vybavené. Kažimíra rozhodnutie Moody’s tiež prekvapilo, vraj nič také nesignalizovali. Podľa neho však medzinárodné finančné trhy na zmenu nereagovali. Zníženie ratingu vníma guvernér ako varovanie, ktoré má vládu motivovať k realistickým scenárom konsolidácie. To by bolo fajn, ak by vláda bola pri ďalšom zdražovaní realistická. Pretože občania už nie sú realistickí, sú skôr pesimistickí.