Je otázne, či vláda dokáže záväzky splniť. Koalícia má v Národnej rade momentálne väčšinu jedného poslanca. Na nedávnej schôdzi parlamentu schvaľovanie zákonov prechádzalo horko-ťažko. Zatiaľ sa nečrtá dohoda s huliakovcami a netušíme, ako sa budú správať štyria rebelanti z Hlasu. Preto je namieste sa pýtať, či vláda dokáže v NR SR zmeny presadiť.
Čo urobia lekári, keď koalícia nebude mať väčšinu a zákony nepresadí? Budú poslanci z Národnej koalície a Hlasu opäť trucovať či vydierať? Ako sa zachovajú opoziční poslanci? Ľahko sa môže stať, že vláda stratí dôveru parlamentu (padne) a zároveň lekári naplnia vyhrážku a podajú výpovede. Čo potom? Či lekári by výpovede nepodali? Črtajú sa morálne dilemy pre všetky strany.
Hoci minister zdravotníctva Kamil Šaško pri zvyšovaní platov kapituloval a mzdy porastú o sľúbených 9,7 % , nie o konsolidačných 6,4 %, netýka sa to všetkých lekárov. Tí, ktorí majú menšie ako polovičné úväzky, dostali košom. Ide o precedens. Všetci by sme sa mali teraz viac zaujímať o to, ktorý lekár slúži iba v nemocnici a berie výlučne plat od štátu, a ktorý si privyrába popri štedrej štátnej mzde pomimo, napríklad vo vlastnej ambulancii.
Apropo, ako je možné, že lekári sa sťažujú na nezákonné nadmerné nadčasy, a pritom niektorí majú čas na vlastné ambulancie? (Podľa zmluvy v bode č. 2 sa má doplniť zákon aj „o minimálne požiadavky na personálne obsadenie v ústavných zariadeniach“.)
Dohoda prináša skutočne pozitívne zmeny: skrátenie atestačného štúdia, záväzok vypracovať audity hospodárenia nemocníc či zaviesť jednotné štandardné zmluvy nemocníc s poisťovňami. No počkajme si, či a kedy vstúpia tieto body do praxe a kedy my všetci pocítime zlepšenie. Lebo to je prvoradé.