Fio bankaFio banka

Vodili Putin a Zelenskyj Fica za nos? Ruský plyn sa do západnej Európy "veselo" dováža

Predseda vlády Robert Fico šokoval celé Slovensko nedeľňajšou cestou do Moskvy. Stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyvolalo búrku nevôle na strane opozície. To sa dalo čakať, najmä v krajine, kde myslenie ľudí ovládajú skôr emócie ako rozum. Sú však hysterické odsúdenia na mieste? Mal Fico na výber?

23.12.2024 14:00
debata (145)

Je ozaj stretnutie s Putinom také výnimočné? Z EÚ sa s ním po napadnutí Ukrajiny stretol rakúsky kancelár Karl Nehammer, pred pol rokom premiér predsedníckej krajiny EÚ Viktor Orbán, nedávno na summit BRICS do Kazane zavítali mnohí svetoví štátnici na čele s čínskym prezidentom Si-Ťin-pchingom, indickým premiérom Módím, generálnym tajomníkom OSN Guterresom. Francúzsky prezident Emmanuel Macron s Putinom telefonicky hovoril viackrát, nedávno aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý avizuje ďalšie rozhovory. Fico prezradil, že na piatkovom summite informoval lídrov EÚ o svojom kroku. To sú fakty. Ak môžu s Putinom hovoriť lídri veľkých krajín EÚ, prečo nie malých?

Oslabuje Fico návštevou Moskvy pozíciu EÚ? Predseda vlády rokoval s Putinom ohľadne dodávok plynu z Ruska potrubím cez Ukrajinu. Nemali by sme ruský plyn vôbec dovážať? Ruský plyn momentálne odoberajú viaceré západoeurópske krajiny. Už nie však potrubím, ale neekologicky loďami skvapalnený LNG. A dovozy neklesajú, stále rastú. Kde zostala priorita ochrany životného prostredia? Prečo oni môžu a my by sme nemohli? Či skvapalnený ruský plyn prúdiaci na Slovensko odniekiaľ z Holandska už bude dobrý plyn?

Navyše na moralistické postkoloniálne káranie Európy zareagoval významný dodávateľa plynu do EÚ Katar (emirát bez parlamentu, žiadna demokracia). Pohrozil, že keď vstúpi do platnosti smernica o nútených prácach a poškodzovaní životného prostredia, podľa ktorej by mal platiť pokutu vo výške 5 % z obratu, prestane plyn dodávať. Čo potom?

Kde teda urobil Fico kardinálnu chybu? Už vopred vedel, že Ukrajina plánuje od budúceho roka zastaviť prepravu ruského plynu cez svoje územie. Plyn z inej krajiny by akceptovala. Aj preto Fico letel v máji pred atentátom do Baku a rokoval s prezidentom Alijevom. Odvtedy sa nedialo nič, až v nedávnych dňoch letela urgentne ministerka hospodárstva Saková do Petrohradu na rokovania so šéfom Gazpromu. Prečo až teraz? Čo robili sedem mesiacov?

Áno, Fico rokoval s ukrajinským premiérom Šmyhaľom. Možno sa i predbežne dohodli, no všetci vedia, že na Ukrajine má posledné slovo prezident Zelenskyj, Šmyhaľov postoj je druhoradý. A za svoje názory k Ukrajine, zľahčovanie invázie a brutality Ruska Fico v Zelenskom priateľa nenašiel. Navyše jeho slovo má v EÚ i vo svete väčšiu váhu ako Ficovo. Preto odmietavá reakcia lídra z Kyjeva k preprave ruského plynu na minulotýždňovom summite EÚ nemohla prekvapiť. Na konci decembra malo byť všetko dohodnuté. Skúsený a zodpovedný politik a štátnik by už dávno mal dohodnuté alternatívy a podpísané zmluvy.

Netušíme, čo sa za posledné mesiace dohodlo, či boli porušené sľuby, alebo sa kládli nové a nové prekážky, jedno je však isté, bez „pečiatky“ od Putina transfer nemôže prebehnúť. Preto priame rokovania v Kremli boli možno nevyhnutné. Fico by si určite nevykoledoval spŕšku kritiky, keby často nestranil viac Rusku ako Ukrajine, nezatváral ambasády v Dánsku a Nórsku, keby podpredseda Smeru a europoslanec Blaha sa priamo postavil po sfalšovaných voľbách v Gruzínsku na stranu uzurpátorov moci a Ruska, nie na stranu EÚ.

Putin vie, s kým má do činenia, a teraz to zaváňa tým, že Fica iba vodil za nos, naservíroval si ho prosíkajúceho priamo pred zrakom celého sveta. Počkajme si, čo vlastne vybavil.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 145 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #EÚ #plyn #Katar #Ukrajina #Emmanuel Macron #Olaf Scholz #Volodymyr Zelenskyj #ruský plyn #plyn z Ruska #ruský prezident Vladimir Putin #Plyn z Ukrajiny