Fio bankaFio banka

Fico by sa mohol pokúsiť o oslobodenie nositeľa Nobelovej ceny za mier. Zatlieskali by mu na všetkých štyroch svetových stranách

Odhliadnuc od pádu tyrana existujú dva spôsoby, ako sa politickí väzni môžu dostať predčasne von spoza mreží. Keď im autoritársky vládca udelí milosť alebo keď sa uskutoční výmena zadržiavaných medzi štátmi. Bohužiaľ, v 21. storočí existujú takíto nevinní trestanci ešte stále aj v Európe. Jeden z nich, ktorý sa volá Ales Bjaljacki, je dokonca nositeľ Nobelovej ceny za mier.

07.01.2025 20:00
Ales Bjaljacki Foto:
Ales Bjaljacki na snímke z roku 2023, keď ho súdili v Minsku a nakoniec poslali až na desať rokov do väzenia.
debata (26)

Bieloruského ochrancu ľudských práv v marci 2023 odsúdili v Minsku na desať rokov väzenia. Politicky sa priamo neangažoval, nikoho zo štátnych predstaviteľov neohrozoval. Bjaljacki, ktorý má 62 rokov, ako zakladateľ organizácie Vjasna (Jar) iba dlhé roky pomáhal spoluobčanom prenasledovaným nedemokratickým režimom Alexandra Lukašenka. Také prísne tresty, ako bol rozsudok nad ním, súdy nevynášali ani počas takzvanej normalizácie v niekdajšom socialistickom Československu.

Robert Fico, ktorý rád hovorieva o zahraničnej politike na všetky štyri strany sveta, by sa mohol pokúsiť dostať Bjaljackého na slobodu. Ako jeden z mála lídrov demokratických štátov túto šancu reálne má. A poskytol by jeden zmysluplný dôkaz o svojich zahraničnopolitických predstavách.

Keby sa Ficovi podarilo oslobodiť Bjaljackého, určite by mu zatlieskali všetci slobodne zmýšľajúci ľudia zo všetkých štyroch svetových strán.

Lukašenko v novoročnom posolstve pozval Fica do Bieloruska na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom. Urobil by dobre, keby prijal pozvanie s tým, že svoju účasť podmieni udelením milosti Bjaljackému. EÚ síce neuznáva Lukašenka za legitímneho prezidenta, ale prečo nevyužiť túto príležitosť v kontexte s krutým osudom nositeľa Nobelovej ceny za mier, ktorú získal v roku 2022? A Fico má ešte ďalšiu možnosť, ako presvedčiť Lukašenka, ktorý túži prelomiť svoju izoláciu v EÚ: prihovoriť sa u ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý má obrovský vplyv na bieloruského lídra.

Ak sa Fico pýta, čo by tým pre seba dosiahol, odpoveď má až niekoľko častí. Docielil by viac ako všemocní Američania: keď sa vlani v auguste uskutočnila najväčšia výmena väzňov medzi Washingtonom a Moskvou od obdobia studenej vojny, existovala možnosť, že medzi prepustenými sa ocitne aj Bjaljacki. Jeden Bielorus mimo amerických a ruských mien, ale zišlo z toho. Biely dom ho z bieloruského žalára nedostal von.

Fico by zároveň presadil to, na čo minulý rok v júli apelovalo 49 nositeľov Nobelovej ceny z rôznych oblastí: nech Lukašenko prejaví ľudskosť a súcit s politickými väzňami, ktorých sú v Bielorusku stovky, pričom nobelisti sa vyslovene zmienili práve o Bjaljackom. Jeho oslobodenie žiada aj Európska ľudová strana, čo je politické zoskupenie, ktoré často kritizuje Fica pre jeho spôsoby narábania s mocou. A zrazu by európski ľudovci zistili, že slovenský premiér dosiahol oslobodenie bieloruského nobelistu.

Aj malé štáty sú schopné niekedy dosiahnuť veľa. Aj lídri neveľkých krajín niekedy môžu zožať chválu z celého sveta. Keby sa Ficovi podarilo oslobodiť Bjaljackého, určite by mu zatlieskali všetci slobodne zmýšľajúci ľudia zo všetkých štyroch svetových strán, o ktorých tak rád rozpráva.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 26 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #bielorusko #politickí väzni #Nobelová cena mieru #Bielorusko - Slovensko