Obzvlášť nepríjemné je to pre tých, ktorí práve v týchto dňoch chceli čerpať hypotéku. Darmo máte úver schválený, banka vám prostriedky neuvoľní, pretože na tento krok potrebuje návrh na vklad do katastra. Bez záložného práva zaznamenaného v katastrálnom registri peniaze na kúpu bytu či domu nedostanete. Situácia je teda obzvlášť nepríjemná.
Ale nejde len kupujúcich. Aj keby tých ostatných v tejto chvíli problém akútne netrápil, nedostupné sú dáta všetkých, ktorí na Slovensku vlastnia nejakú nehnuteľnosť. Ak by ste dnes potrebovali, alebo len chceli mať k nahliadnutiu list vlastníctva od svojho vlastného bytu, nedostanete sa k nemu. Čo je však nepríjemnejšie, tieto dáta, ktoré sa týkajú priamo vášho majetku, má k dispozícii niekto iný. Kde sa stala chyba? Kataster bol povinný dáta zálohovať, ale fakt, že ich nedokáže rýchlo obnoviť, svedčí o tom, že ich automaticky nezálohoval alebo že k zálohovaniu nedochádzalo s dostatočnou pravidelnosťou a nebola testovaná obnova zo záloh.
Odborníci hovoria o vážnom probléme, o zanedbaní bezpečnosti systémov katastra. Povráva sa, že kataster niekto vydiera. Podľa správy, ktorú priniesla Tlačová agentúra Slovenskej republiky, skupina útočníkov získala prístup k dátam, zašifrovala ich, zmazala tie nešifrované a začala kataster vydierať. Žiada peniaze, ide vraj až o sedemcifernú sumu v dolároch – tvrdí to známy etický heker Pavol Lupták. Fakt, že útok prišiel zo zahraničia, potvrdilo aj ministerstvo vnútra vedené Matúšom Šutajom Eštokom. Opozícia teraz žiada jeho hlavu. Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka hovorí o jednom z najväčších zlyhaní štátu – o zlyhaní v základnej úlohe, ktorú štát má, a to je ochrana majetku občanov Slovenskej republiky. Škandál totiž zasahuje státisíce či milióny ľudí.
Minister sa však necíti byť vinný. Hoci regionálne katastrálne úrady prevádzkujú okresné úrady, ktoré spadajú pod jeho ministerstvo, šéf rezortu sa vyhovára, že s tým nič nemá a komunikáciu smeruje na Úrad geodézie a kartografie, ktorý vedie a aj v minulosti ho viedol nominant Smeru.
Situácia je naozaj mrzutá, lebo ak by aj úrad výkupné zaplatil, hekeri by nemuseli dáta obnoviť a mohli by pýtať viac. Zdá sa, že hoci premiér Robert Fico riešil plyn v Moskve a v Bruseli, mal by sa radšej vložiť do problému s katastrom na Slovensku. Občania majú v tejto chvíli iný problém. Ak navyše vezmeme do úvahy GDPR, osobné údaje nás všetkých by mali inštitúcie uchovávať bezpečne. Zdá sa, že k tým našim sa ľahko dostane skúsenejší informačný technik. Napokon, politici tiež vlastnia peknú zbierku nehnuteľností, malo by im na obnove dát záležať.