Príčina a dôsledok

Ako by to bolo, keby sudetonemecký landsmanšaft alebo niekto z Maďarska raz za čas nevytiahol Benešove dekréty.

20.09.2012 22:00
debata (1)

Najnovšie ich na program dňa v Európskom parlamente poslal maďarský právnik Imre Juhász, expert na európske právo. Podnietilo ho k tomu uznesenie o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov, ktoré prijala Národná rada ešte v roku 2007.

Z tohto obláčika však nezaprší, lebo ako už x-krát bolo povedané – po právnej stránke Benešove dekréty nie je možné nijako rušiť – sú súčasťou povojnových denacifikačných rozhodnutí, na základe ktorých fungovala Československá republika do 28.októbra 1945, kým nezačalo zasadať Národné zhromaždenie.

Čo je však nutné dodať – nebyť revizionistických požiadaviek Pála Csákyho, nebola by ani žiadne uznesenie. Lenže nebola by to SNS na čele s Jánom Slotom, ktorá „musela“ reagovať na vyhlásenie vtedy novopečeného šéfa SMK, a tak vzniklo aj spomínané uznesenie.

O tom, že jedno i druhé nie je práve najlepší spôsob na preklenutie historických krívd, niet pochýb. Veci však treba vidieť v súvislostiach a nezamieňať si príčinu s dôsledkom.

Vyháňanie, presídľovanie obyvateľstva a etnické čistky sú hroznou kapitolou dejín 20.¤storočia, ak sa však chceme posunúť ďalej, nemôžeme donekonečna oživovať duchov minulosti, ale musíme sa pokúsiť posunúť vpred. O týchto veciach treba diskutovať, dať priestor historikom z oboch strán, no v žiadnom prípade sa nemôžu stať predmetom politického vydierania.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba