Alternatíve pre Nemecko totiž vyrástli zdatní konkurenti. Hoci strana Ľavica (Die Linke) a Aliancia Sahry Wagenknechtovej (BSW) sú ľavicové strany a spolu dosiahli necelých 14 % (AfD 20 %), obe tiež bodujú najmä v bývalej NDR. Už dávnejšie sa diskutuje, prečo práve v piatich spolkových krajinách bývalej NDR ľudia tak prahnú po radikálnych a extrémnych politikoch. V bývalej NDR bola ekonomická transformácia oveľa mäkšia ako v iných postkomunistických krajinách. Navyše po 35 rokoch by druhá a tretia generácia nemala trpieť nostalgiou po starých „dobrých“ časoch.
No nie je to len ekonomika a nostalgia, ľudia v tejto časti Nemecka sa cítia odložení nabok. Celá história, kultúra, zvyky a v nemalej miere ekonomika, priemysel, fabriky v NDR boli okamžite zrušené, vymazané z dejín ako niečo mylné, scestné. Lenže ľudia nosia v srdciach svoj bývalý život. Eufória z nadobudnutia slobody čoskoro vyprchala a život sa vrátil do normálu. V ľuďoch zostal pocit poníženia, príkoria a vzdor. A ten stačí len dobre politicky podchytiť.
AfD s Ľavicou a BSW často cielia rovnakým smerom. Hoci Ľavica bola ešte na začiatku roka na kolenách, spoločné hlasovanie CDU/CSU a AfD v parlamente o migrácii ju „nakoplo“. Rázna a premyslená kampaň na sociálnych sieťach, najmä na čínskom TikToku, ju katapultovala do Bundestagu. Ba prebojoval sa doň aj už 77-ročný u nás dobre známy Gregor Gysi, posledný predseda komunistickej SED, ktorá v NDR vládla 40 rokov. Mladých voličov (medzi ktorými Die Linke vyhrala v celom Nemecku) uchvátila najmä mladá líderka Heidi Reichinneková, ktorá má na ľavej ruke obrie tetovanie známej nemeckej marxistky a komunistky Rosy Luxemburgovej.
Práve izolácia, tvrdý konkurenčný boj s Ľavicou, BSW a na poli ekonomiky s FDP a CDU/CSU, jediná téma v podobe migrácie a vnútorná roztrieštenosť sú slabinami, ktoré môžu čoskoro AfD zničiť (či strhnúť masky a odhaliť pravú tvár).
Medzi Ľavicou, AfD a BSW to bude ešte poriadne iskriť. Ak Ľavica oslovuje voličov najmä praktickými sociálnymi témami (ako je nedostupné drahé bývanie), BSW podporuje viac koncepčné zmeny. No BSW brojí proti migrácii a straní Rusku, rovnako ako AfD, kým Ľavica bojuje za otvorené hranice a proti deportáciám. Progresívne témy ju spájajú so Zelenými. Práve neúnosná migrácia, reštart kolabujúcej ekonomiky, ktorý sa neobíde bez sociálnych škrtov, a rast výdavkov na obranu budú hlavnými témami novej vlády. Opozícia si už brúsi zuby. Len AfD už nebude hrať sólo.
Na AfD číha aj jedna časovaná bomba: môže sa jej vypomstiť, že žiadna podobná pravicová strana v Európe s ňou nechce spolupracovať. Hoci Alice Weidelovej gratuloval Matteo Salvini, ruky preč od nej dáva Marine Le Penová i Giorgia Meloniová, nehovoriac o Viktorovi Orbánovi (v europarlamente je vo frakcii osamotená s Republikou a českou SPD).
Dôvod je jednoduchý, všetky tieto strany sa snažia zmazať zo seba škvrnu fašizmu a stať sa hoci radikálnou, populistickou, ale štandardnou pravicou. AfD síce nasadila do boja prívetivú tvár v podobe Weidelovej, no pod povrchom sa nachádza neraz oveľa drsnejšia realita (čo napríklad fanúšik Musk nemusí vôbec tušiť) a viacero názorových prúdov (v Nemecku existuje ešte riadne extrémistická až neonacistická strana Pegida).
Práve izolácia, tvrdý konkurenčný boj s Ľavicou, BSW a na poli ekonomiky s FDP a CDU/CSU, jediná téma v podobe migrácie a vnútorná roztrieštenosť sú slabinami, ktoré môžu čoskoro AfD zničiť (či strhnúť masky a odhaliť pravú tvár).