Na česko-slovenskej hranici Holíč – Hodonín mali protestné zhromaždenie poľnohospodári zo Slovenska, z Česka, Rakúska a Maďarska. Pridali sa tak k protestujúcim z Poľska, Rumunska, Rakúska, Nemecka a Francúzska, aby opäť protestovali proti poľnohospodárskej politike EÚ. Tikajúcou poľnohospodárskou hrozbou je dohoda so spoločným trhom juhu – alebo MERCOSUR-om – podľa španielskej skratky. Ursula von der Leyenová 6. decembra minulého roka v Montevideu s predstaviteľmi Argentíny, Brazílie, Uruguaja, Paraguaja a Bolívie zavŕšila 25-ročné rokovania.
Obrovskú nevôľu to vyvolalo najmä vo Francúzsku, tým skôr, že nejde o prvú dohodu o voľnom trhu, ktorá po desaťročia tlačí európske poľnohospodárstvo na kolená a devastuje vidiek. Ako popredný výrobca potravín, najmä mäsa, majú juhoamerické krajiny obrovský potenciál vykoľajený európsky potravinový trh úplne zničiť. Pričom, samozrejme, nikdy nesmieme zabúdať, že nejde o žiadnu bioprodukciu. Ak naši poľnohospodári poukazujú na nebezpečenstvo chemicky urýchľovaného priemyselného monokultúrneho chovu a pestovania z tretích krajín, zároveň tým poukazujú aj na ekologicko-sociálnu tragédiu, ktorú produktivistický agropriemysel spôsobuje v krajinách pôvodu. Situácia sa pre domácich ešte zhoršila po vypuknutí vojny na Ukrajine.
Dohoda odstraňuje 92 % ciel na tovar z MERCOSUR-u dovážaný do EÚ. Stanovuje kvóty produktov so zníženým alebo s nulovým clom v prípade niektorých potravín. Brusel sa rozhodol uprednostňovať dovoz, ktorý môže obchádzať normy zadané našim vlastným výrobcom.