Prezident sa s ním však chce najprv porozprávať. Nebolo by totiž veľmi taktické (ani estetické) vymenovať za člena kabinetu predsedu strany, ktorá sa ešte pred voľbami netajila tým, že by rada videla Slovensko mimo štruktúr EÚ a NATO a donedávna mala takýto zámer vo svojom programe. Ten však teraz už na stránke zoskupenia Národná koalícia/Nezávislí kandidáti nenájdete.
Pre Huliakových voličov to môže vyzerať ako spreneverenie sa ideálom strany, ale ako vidno, „dotyk výkonu“ si žiada svoje obete. Keby sa to takto ľahko preplo aj v Huliakovej hlave, že by zrazu zmenil názor na zahraničnopolitické smerovanie Slovenska, bolo by to skvelé. Blahodarný vplyv na jeho myslenie má Roman Malatinec, ktorý Huliakovi zabezpečil blokačnú menšinu, čím mu otvoril cestu k moci.
Prvého v mozaike novej koaličnej zostavy by sme teda mali. Zostáva ešte urobiť poriadok s migaľovcami. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok pritom v relácii televízie JOJ 24 Politika 24 opäť tvrdil, že koalícia má istých 77 hlasov – počíta totiž aj s hlasom Jána Ferenčáka, ktorého si v Hlase ponechali, hoci patril do skupiny štyroch spurných „migaľovcov“. Mysleli si, že ho tak budú ľahšie ovládať, len či on teraz neovláda ich. O tom, či Ferenčák prijme Smeru ponúknuté ministerstvo investícií a rozvoja, obsadené zatiaľ Richardom Rašim z Hlasu, kolujú totiž rôzne mýty. Keby aj pozíciu zobral, otázne je, akým spôsobom tento ťah uspokojí predstavy Hlasom navždy zapudených poslancov Samuela Migaľa a Radovana Šalitroša. Ako by povedal premiér, ani divá sviňa sa v tom nevyzná.
Krásne však je, že napriek neprehľadnej situácii vládni politici stále veria, že koalícia bude mať čoskoro zase 79 hlasov. Veria tomu napríklad Tomáš Drucker aj Erik Tomáš. Koalíciu zatiaľ čaká v parlamente „darček“ v podobe Miroslava Radačovského, ktorý má nahradiť Huliaka. Nie, nebojme sa, zábava sa ešte nekončí.