Inštitút pre stratégie a analýzy, čo je analytický útvar pri Úrade vlády, vypočítal, že na získanie štvorcového metra nehnuteľnosti potrebujeme 1,66-násobok hrubej mzdy, zatiaľ čo v roku 2014 to bol 1,42-násobok. Nie je to teda len „pocitová“ záležitosť, že byty sú čoraz drahšie – aj výpočty dokazujú, že ceny sa postupne absolútne aj relatívne zvyšujú. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to však lepšie, ešte v roku 2023 to bolo totiž viac ako 1,73-násobok hrubej mzdy.
Odborníci vravia, že ceny rástli najmä počas pandémie. V porovnaní s rokom 2014 sú nominálne ceny nehnuteľností vyše dvojnásobné a po očistení o infláciu stúpli takmer o polovicu. V pomere k mesačnej mzde vzrástli teda približne do dvadsať percent.
Pochopiteľne, v Bratislave je tento ukazovateľ najvyšší a nič na tom nemení ani fakt, že v hlavnom meste a okolí sú zároveň aj najvyššie platy. Síce tu viac zarobíte, ale byty sú tu také drahé, že na kúpu nehnuteľnosti miniete v tomto regióne väčšiu časť mzdy ako inde.
Len na ilustráciu, v treťom kvartáli minulého roka bola priemerná mzda v Bratislave takmer 1 800 eur mesačne a najhoršie na tom boli v Prešovskom kraji, kde priemerná mesačná mzda nedosiahla ani 1 200 eur. Reč je o hrubých nominálnych mesačných mzdách, vyplývajúcich z údajov Štatistického úradu.
Nech sú však byty akokoľvek drahé, záujem o ich kúpu stále rastie. A štátne dlhopisy typu Investor sa minuli ako teplé rožky ani nie za dva dni, takže Slováci nebudú až takí chudobní. Určite nie všetci.