V treťom štvrťroku 2024 stúpali platy zamestnancov najpomalšie od začiatku roka 2021 a podľa Eurostatu patria naše výplaty medzi najnižšie v únii. Medziročne stúpli o 5,8 percenta, na sumu 1 484 eur. Rodiny s deťmi boli doteraz vďaka daňovým bonusom na tom o niečo lepšie.
Rodina s jedným živiteľom a dvoma deťmi na Slovensku mala podľa údajov Eurostatu príjem upravený o paritu kúpnej sily na úrovni 1 776 eur. Vďaka tomu sme sa v európskom porovnaní zradili na siedme miesto od konca. Tento rok sa však táto podpora znižuje – niektoré rodiny prišli o daňový bonus úplne, týka sa to rodičov detí, ktoré sú síce nezaopatrené, lebo študujú na vysokej škole, ale už dosiahli 18 rokov.
Čím to je, že tak málo zarábame a môžeme si tak málo dovoliť? Premýšľame o tom, čo si v obchode kúpiť, na akú dovolenku ísť a v zahraničí sa len pozeráme, čo si môžu v reštauráciách dopriať napríklad turisti z Nemecka či z Francúzska. Mzdy sú totiž úzko spojené s produktivitou práce, ktorá je na Slovensku stále relatívne nízka. Priemerná kúpna sila Slovákov je tak výrazne nižšia, ako je priemer EÚ. Za to, čo zarobíme, si skrátka môžeme dovoliť menej tovarov a služieb.
Na to, že z výplaty nedokážu vyžiť, sa sťažujú mladé rodiny s deťmi, ale najmä ľudia splácajúci hypotéky. Splátka im často odkrojí aj tri štvrtiny platu, resp. ide na ňu celý plat jedného z partnerov. Podľa štatistík sú na tom však najhoršie bezdetní Slováci, ktorí pri zohľadnení parity kúpnej sily zarábali najmenej v Európe, priemerne 1 230 eur mesačne. Na porovnanie, Švajčiari zarobili 4 000 eur a priemer EÚ bolo okolo 2 300 eur. Slovensko čaká ešte dlhá cesta, aby sa jeho občania mohli cítiť ako Európania rovnocenne.