Fio bankaFio banka

Plusy a mínusy USAID. O čo ide v americkej pomoci?

Nová americká administratíva sa rozhodla znížiť financovanie USAID o 90 % a preveriť jej činnosť. USAID je Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj a prerozdeľuje väčšinu americkej oficiálnej rozvojovej pomoci. Rozhodnutie administratívy vyvolalo búrku nevôle nielen v zahraničí. USAID podobne ako mnohé ďalšie agentúry prispieva k haseniu akútnych humanitárnych problémov.

11.03.2025 14:00
USAID / US / USA / Foto: ,
Vlajka USA a americkej agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) vo Washingtone
debata (15)

Jedným z dôvodov, pre ktoré sa Trump rozhodol ukončiť činnosť USAID, je podpora šírenia myšlienok v zahraničí vedúcich k nestabilným vzťahom vnútri krajín a medzi nimi. Neobratná formulácia zrejme odkazuje na politickú činnosť, voči ktorej sa v liste Elonovi Muskovi vymedzil aj premiér Fico. Pýtal sa na granty USAID použité na zvýhodňovanie určených politických strán.

Nie je nijakým tajomstvom, že tzv. rozvojové organizácie nevykonávajú len humanitárnu pomoc, ale zameriavajú sa aj na politicky citlivejšiu činnosť. Nielen Slovensko poskytuje pomoc v oblasti tzv. transformácie. Slovenská spoločnosť má skúsenosť s (dvojitým) prechodom k demokracii a túto skúsenosť vyváža do iných krajín ako rozvojovú pomoc. Akokoľvek sa môže zdať bežnému Slovákovi neuveriteľné, že to, v čom žijeme, je hodné vývozu, ide o bežné projekty, ktoré sú transparentne vysúťažené a vydokladované.

Funkcia USAID však spočíva v niečom inom. Ostatne aj premiér Fico vo svojom liste písal o oddelení užitočných a prospešných projektov od hrubého zasahovania do vnútorných záležitostí SR. Jednoducho treba akceptovať, že tzv. rozvojové agentúry vykonávajú aj projekty, ktoré naozaj konkrétnym ľuďom pomáhajú.

Podstatné je, že okrem tej naozajstnej pomoci majú zároveň kľúčovú ideologickú funkciu. Američania si myslia, že Spojené štáty dávajú na zahraničnú pomoc 25 % federálneho rozpočtu a podľa nich by to malo byť iba 10 %. Skutočnosť je taká, že na americkú zahraničnú pomoc ide menej ako 0,2 % rozpočtu. Podobne sú na tom iné západné krajiny pohybujúce sa väčšinou pod cieľom 0,7 %.

Oficiálna rozvojová pomoc sa však dá dať do kontrastu k tzv. čistému transferu zdrojov z rozvojových krajín do rozvinutých. Ten rozdiel je mnohonásobný. Kým pomoc krajín OECD bola v roku 2023 dohromady okolo 220 miliárd dolárov, opačným smerom tečie viac ako bilión dolárov. O tomto toku sa však hovorí omnoho menej, takže to v mediálnej realite vyzerá ako v mysliach Američanov. Ideologickou funkciou USAID a ďalších podobných agentúr je vytváranie dojmu, že bohaté krajiny chudobným pomáhajú, hoci v skutočnosti z nich v omnoho väčších objemoch čerpajú zdroje.

Trumpov krok prináša zásadnú zmenu do liberálneho medzinárodného poriadku, ktorý bol na uvedenej ilúzii postavený. Je otázne, ako sa s jej stratou vyrovnajú americkí voliči. Čo si začnú myslieť o svojej krajine, keď zistia, že slabším nepomáha? Trump zavádza do politiky takú otvorenú nerovnosť, akú v sebe nemal ani kolonializmus. Ten sa tváril, že šíri civilizáciu. Lenže tým Trump podkopáva svoju mantru o veľkosti Ameriky. Lebo veľkí predsa pomáhajú malým, aj keď iba naoko.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 15 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Elon Musk #Donald Trump