Vyhodený poslanec z Hlasu Samuel Migaľ v nedeľu prezradil, že rozhovory so Smerom koučované Robertom Kaliňákom sa blížia ku koncu. Na post ministra investícií a regionálneho rozvoja sa nakoniec „obetuje“ Radomír Šalitroš, Ján Ferenčák si bude naďalej užívať „primátorovanie“ Kežmarku a vedenie európskeho výboru v NR SR. Hoci Migaľ nevylúčil, že aj on sám by sa zhostil „nevďačnej“ ministerskej funkcie, respektíve, že v zákulisí číha niekto štvrtý. To už by bolo príliš, veď Ferenčák ako odborník na regióny a Šalitroš s dlhoročnými skúsenosťami v biznise v zahraničí sú skutočne vhodnými adeptmi.
No Migaľ tuší, že prevzatie zodpovednosti za ministerstvo má svoje nevýhody. Už nemožno iba kritizovať ostatné strany, ministrov, ale treba ukázať v „priamom prenose“ vlastné majstrovstvo – a vystaviť sa kritike koaličných partnerov či opozičných súperov. Už nebude také jednoduché ukázať prstom na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú alebo kritizovať návrhy rezortu spravodlivosti (novela Trestného zákona), klásť si podmienky pri novele zákona o športe či vyslovovať hlasný nesúhlas s „obojakou“ zahraničnou politikou.
Po novom – teda ak sa migaľovci prebrodia na pevnú zem – už bude možno poukázať aj na ich prácu. A bude na čo, lebo riadiť agendu eurofondov, investícií, digitalizácie či regiónov nie je med lízať a je čo doháňať. To vedia všetci.
No Migaľ tuší, že prevzatie zodpovednosti za ministerstvo má svoje nevýhody. Už nemožno iba kritizovať ostatné strany, ministrov, ale treba ukázať v „priamom prenose“ vlastné majstrovstvo – a vystaviť sa kritike koaličných partnerov či opozičných súperov.
Od jari sa bude začínať tak trochu odznovu. Andrej Danko má pravdu, keď hovorí, že koalícia si musí stanoviť, ako chce ďalej vládnuť. Predseda SNS by si mal však uvedomiť, že nízke preferencie strany, ktoré nenamerala iba „štátna“ agentúra spadajúca pod Štatistický úrad SR – po ktorej meraniach minulý rok líder národniarov tak volal – ale aj dve medzinárodné renomované agentúry. Mal by sa zamyslieť, či svojimi počinmi a prehnanými ambíciami nie je on hlavnou príčinou dramatického poklesu podpory SNS.
Nestačí len niečo kritizovať a rozmontovať, ako sa to darí v rezorte kultúry ministerke Šimkovičovej, ale aj niečo pozitívne vybudovať. Prvé jarné dni by mali konečne po dlhých mesiacoch priniesť aj prelom pri personálnych nomináciách v rezorte (STVR), ako aj v NR SR. Rovnako tak ďalší nominant SNS, ortopéd Peter Kotlár, sa hrá na svetového vedca namiesto toho, aby konečne odhalil zlé manažovanie covidu, podvody (momky) a spreneveru peňazí. Pritom obaja sú „neodvolateľní“. Lebo, ak sa im zoberie „hračka“, je veľmi pravdepodobné, že začnú oni v NR SR potápať koaličný koráb.
Riešenie je len jedno. Na oslavách MDŽ ho naznačili nielen premiérovi Robertovi Ficovi, Smeru, ale aj SNS účastníčky podujatia. Vyčítali súčasnej koalícii, že po dobrodružstvách Matovičovej a Hegerovej vlády nepriniesla do spoločnosti pokoj a dobrú atmosféru, naopak, emócie „špičkovala“ ešte viac. Ak chce koalícia dopriať svojim priaznivcom stabilitu, pokoj v duši a úspešne dovládnuť, má preto len jednu voľbu: prestať vyhrocovať atmosféru a snažiť sa o pokojné vládnutie založené na kompromisoch.