Opoziční politici sú tak trochu v pomykove. Nevedia, čo majú robiť. Najradšej by pokračovali po naučenej cestičke so zabehnutými grifmi, ale uvedomujú si, že za krívačku a slintačku (SLAK) nemôže koalícia, ba ani samotný Robert Fico. Hoci je pravda, že keď na začiatku marca bola potvrdená v Maďarsku neďaleko slovenských hraníc nákaza, tvárili sme sa, že ju zvládneme so „zažmúrenými očami“. Vláda síce podnikla nevyhnutné kroky, ale bolo ticho. Spoliehali sme sa, že nám nič nehrozí. Galiba si však svoju cestu našla.
To zo začiatku využívala koalícia. No experti z Európskej komisie potvrdili, že naše orgány urobili, čo mali. Opozícia stíchla. Na odpoveď, ako sa SLAK dostala na Slovensko, či len vzduchom cez Dunaj, si musíme ešte počkať. Pretože na dánsku farmu do Plaveckého Štvrtka ju doniesol pracovník z postihnutej maďarskej farmy. Nestalo sa tak už predtým (hovorí sa o jednom veterinárovi)? Nákaza sa totiž ľahko prenáša – vzduchom, na obuvi a odevoch, na kolesách áut, krmivom. Ohrozené už nie je iba Slovensko, ale aj Rakúsko, Česko, Poľsko, celá Európa.
Ak sme pred dvomi týždňami hromžili, akou krízou prechádza Slovensko, dnes vidíme, ako sme preháňali. Príroda ukazuje svoju silu.
A hoci európski experti vládu chvália, veľmi prísne opatrenia, aké pozorujeme dnes (dôsledné dezinfekčné striekanie, dekontaminačné brány a brody na farmách a hraniciach), sa pred dvomi týždňami v takejto miere nerobili. Nech to bolo, ako bolo, nijako to neuľahčuje súčasnú situáciu. Riziko šírenia je skutočné veľké. Preto ak sa usmrcujú aj zdravé zvieratá tri kilometre okolo postihnutých miest, mala by sa opozícia mierniť a nepožadovať miernejšie opatrenia.
Áno, usmrtenie kráv, teliat, oviec či kôz, niekedy na malej farme, kde sú ľudia s chovom zvierat nielen ekonomicky, ale aj ľudsky previazaní, je finančná, ako aj etická a humánna katastrofa. Po troch týždňoch zľahčovania už nie je ani kúsok priestoru na hľadanie menej drastických opatrení. Bohužiaľ.
Ešte nevieme, ako dopadneme, ale dnes už vieme, že finančné náklady budú enormné. Len škody v Plaveckom Štvrtku, kde stav dobytka predstavoval 3 500 jedincov, vyjdú na desiatky miliónov eur. Pomôže určite aj Brusel. Obnova bude trvať 2–3 roky. Lenže keď sme nákazu zvládli pred 50 rokmi, prečo nie teraz? Aj vo Veľkej Británii dokázali obnoviť chovy po tom, čo na začiatku storočia SLAK viedla k zabitiu šiestich miliónov zvierat a náklady sa vyšplhali na desať miliárd eur. Aj preto by opozícia mala načas zakopať vojnovú sekeru.

No aj Robert Fico by si mal urobiť poriadok a umravniť jedného svojho podpredsedu (Ľuboša Blahu), ktorý príliš nebezpečne konšpiruje v takej závažnej situácii. Vraj na prihraničnom území neposlušných krajín Maďarska a Slovenska sa nákaza nevyskytla náhodne. To nie je hlas volajúci po jednote, po ktorej volá samotný premiér. Odkiaľ prišla nákaza sa čoskoro dozvieme, maďarské orgány finišujú s analýzou pôvodu. Zatiaľ vieme, že SLAK sa v januári vyskytla neďaleko Berlína, minulý rok v Turecku a Iráne.
Ak sme pred dvomi týždňami hromžili, akou krízou prechádza Slovensko, dnes vidíme, ako sme preháňali. Príroda ukazuje svoju silu. Ak sme ešte nedávno hovorili iba o hrozbe z východu, dnes je na spadnutie colná vojna s USA, ktorá môže zdecimovať vysokými cenami energií postihnuté európske hospodárstvo.