Teda z pomoci by nemali profitovať aj majetní ľudia, ktorí túto pomoc nepotrebujú. Zvykne sa argumentovať bazénmi, ktoré boháči vlastnia – prečo by sme sa im mali skladať na ich vyhrievanie? Ale nejde len o to. Niekto má veľký dom (a nie jeden!), ktorý treba vykúriť, a k tomu aj plat politika či manažéra, a niekto iba malý dvojizbový bytík, dve deti a na konci mesiaca si musí požičiavať. Toto všetko by chcel štát pri pomoci s platením za energie zohľadniť Od budúceho roka teda energopomoc nebude pre každého.
Štát pomôže iba ľuďom, ktorí sa nachádzajú na hranici energetickej chudoby. Ministerstvo hospodárstva už robí prvé kroky k tomu, aby pomoc od štátu plynula len smerom k domácnostiam s nízkymi príjmami. Teda k tým, ktoré majú s platením účtov za elektrinu, plyn – či skrátka za teplo – problém. Doteraz bola pomoc plošná, ale ministerka Denisa Saková chce tomu urobiť koniec.
Ambícia je to chvályhodná, len ako ju naplniť? Ako zistiť, kto pomoc naozaj potrebuje? Tomu má pomôcť zákon z dielne rezortu hospodárstva, ktorého návrh už v parlamente prešiel do druhého čítania. Tento zákon umožní štátu zbierať o občanoch informácie potrebné na vyhodnotenie našej sociálnej situácie.
Viaceré inštitúcie či distribútori energií budú posielať na ministerstvo o nás všetkých údaje, ktoré poslúžia na zisťovanie miery ohrozenia energetickou chudobou. Budú to údaje o našich príjmoch či o dávkach zo sociálneho systému. Rezortu hospodárstva ich bude poskytovať Finančná správa, Sociálna poisťovňa, kataster nehnuteľností, register fyzických a právnických osôb, register podnikateľov, samotní predajcovia energií a ďalšie inštitúcie.
Štát si teda o občanoch vytvorí slušnú databázu informácií, bude o vás vedieť všetko: vaše meno, adresu, rodné číslo, národnosť, štátne občianstvo. Niektorí iniciatívu kritizujú, štát toho chce vraj vedieť až príliš. No niečo za niečo, intímne údaje za podporu od štátu. Ide skôr o to, či štát dokáže informácie správne vyhodnotiť. Aby napokon nerezignoval a neskončili sme zase pri paušálnej pomoci.