Má riešiť i nedostatok aplikácie inteligencie prirodzenej, najmä pokiaľ ide o environmentálne otázky. Masívna propagácia AI nepripúšťa, že by mal svet inú možnosť: „musíme“ to prijať.
Nezisková organizácia SourceMaterial zverejnila dôkazy, že technologické giganty ako Amazon, Microsoft a Google na všetkých obývaných kontinentoch vedú svoje operačné centrá obsahujúce sieťové servery, ktoré na ochladzovanie spotrebúvajú obrovské množstvo vody. To isté sa týka technológií na trénovanie modelov AI, ako je ChatGPT.
Veľmi často sa to týka oblastí, kde je nedostatok vody v posledných desaťročiach vystupňovaný zvyšovaním aglomerácií, ako aj suchých oblastí so stále prežívajúcim pôvodným, modernosti sa vzpierajúcim obyvateľstvom v tzv. rozvojových krajinách. Ako uvádza denník Guardian, ktorý informácie zverejnil, umiestnenia dátových centier sú často priemyselné tajomstvá; organizácia SourceMaterial však vyhotovila približnú mapu 632 dátových centier troch uvedených gigantov, ktoré plánujú tento počet vzhľadom na zvyšujúci sa dopyt po úložiskách cloud computing a AI zvýšiť o asi 78 percent.
Donald Trump sľúbil, že bude technologickým gigantom pomáhať. Koho by v tom mohla otázka vody zaujímať menej? Pri pohľade na mapu udrie do očí, že väčšina doterajších fungujúcich alebo rozvíjajúcich sa dátových centier sa nachádza v najsuchších oblastiach sveta. Medzi nimi je čilská púšť Atacama (zároveň známa skládka ton lacného textilného odpadu z celého sveta, vyrobeného sotva zaplatenou detskou pracovnou silou v krajinách najviac postihnutých globálnym otepľovaním); kapská oblasť v Juhoafrickej republike – kde len samotné Kapské Mesto bolo prednedávnom odkázané na núdzový dovoz pitnej vody; Blízky východ, Kalifornia či Arizona, či dokonca najsuchšie oblasti Španielska ako Aragónsko a Andalúzia. Tamojšie poľnohospodárstvo (najmä pestovanie obilia a olív) je už tak či tak roky nezvratne poškodené prechodom na intenzívne hospodárenie, ktoré vyčerpalo vodu z takmer všetkých riek a potokov a erodovalo pôdu.
Prirodzená logika by síce velila ustúpiť od intenzívnych foriem hospodárstva, súčasťou viery v umelý pokrok je však aj presvedčenie o víťazstve nad prírodnými princípmi: dátové centrá musia byť budované v suchých oblastiach, akokoľvek zničených, nízka vlhkosť zabraňuje korózii kovov. Španielsko je, pravdaže, len jedným ukážkovým príkladom krajiny pred totálnym ekologickým kolapsom.
Poľnohospodári, tá zaznávaná skupina obyvateľov sveta, v Aragónsku upozorňujú takmer na 80-percentnú dezertifikáciu krajiny – nevraviac o nedávnych katastrofických povodniach vo Valencii. No nezdá sa, že by nad umelosťou inteligencie dokázalo niečo zvíťaziť: v marci vraj Amazon ohlásil, že AI využije aj na to, aby pomohla poľnohospodárom v Aragónsku využívať vodu „efektívnejšie“.