Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sa deficit nepodarilo zlepšiť, pretože vláda napríklad zaviedla trináste dôchodky v novej podobe a vytvorila nové ministerstvo – ministerstvo cestovného ruchu a športu, ktoré si vybojovala SNS. Okrem toho stúpli výdavky v zdravotníctve. Štrukturálny deficit, teda deficit tvorený trvalými výdavkami, je stále vysoký. V roku 2023 bol na úrovni 3,3 percenta HDP a v minulom roku dokonca stúpol na 4,2 percenta.
V roku 2024 dosiahol deficit hodnotu 6,9 miliardy eur, pričom rozpočet počítal s hodnotou 7,8 miliardy eur. Nižšie sa napokon ukázali výdavky na obranu, pretože niektoré výdavky sa oneskorili a v hospodárení sa prejavia až neskôr. Formálne sa tak deficit v minulom roku znížil o 950 miliónov eur. Minulý rok sa celkovo javí ako problematický.
V rozpočte okrem iného nebolo dosť peňazí na energopomoc, vláda na ňu minula viac ako 1,1 miliardy eur, čím sa zvýšil deficit asi o 851 miliónov eur. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť tiež upozorňuje, že úspory z neskorších dodávok vojenskej techniky sú iba dočasné a dodávky sa v deficite napokon prejavia v blízkej budúcnosti. Celkový dosah plnenia rozpočtu na dlhodobé zdravie verejných financií bol teda podľa rady minimálny a konsolidačné úsilie bolo mierne záporné.
Ministerstvo financií však kritiku odborníkov neprijíma a hospodárenie štátu v minulom roku označilo za „mimoriadny úspech“. Faktom je, že peniaze, ktoré vláda ušetrila, v podstate aj minula. Podľa ministerstva je však hospodárenie v uplynulom roku ešte dôsledkom opatrení, ktoré prijala minulá vláda. Počkajme si teda na hodnotenie roku 2025, nabudúce by sa už vláda nemala na nikoho vyhovárať.