Čo teda Merz povedal? Na konferencii Európske fórum WDR povedal, že rozhodnutia celej EÚ nemôžu závisieť od nejakej malej menšiny. A nevylúčil, že ak to takto pôjde ďalej, musí dôjsť k jasnejším slovám i otvorenejším konfliktom. Ba ako trest nevylúčil navrhnúť Bruselu odobratie eurofondov. Len v dobe, keď umiernení konzervatívci a liberáli radi rečnia o menšinách, nový nemecký kancelár sa proti jednej názorovej menšine vymedzuje, dokonca ju chce trestať za jej postoj či konanie.
Ktovie, či konzervatívec a ekonomický liberál Merz sa bude časom takto tvrdo vyjadrovať aj k menšinám v samotnom Nemecku. Lebo ak Maďarsko a Slovensko mienia, alebo už porušujú spoločné pravidlá a demokratické princípy EÚ – za to by mali byť potrestané – tak sa treba opýtať, či tak nekonajú aj niektoré skupiny vo vnútri nemeckej spoločnosti (prezident Macron nedávno naznačil zmenu prístupu vo Francúzsku). Ale to len na okraj.
No druhým dychom treba dodať, že Merz má kus pravdy. Jeho slová mierili na smerovanie Maďarska a Slovenska. Európska únia nie je dobrovoľnícke združenie, kde si ktokoľvek môže robiť, čo sa mu zachce. Únia je klub postavený na určitých pravidlách, ktoré jej členovia sľúbili dodržiavať – alebo musia dodržiavať, ak mienia ostať v klube. Merz má pravdu, že dve malé krajiny, ktorých počet obyvateľov je len zlomkom počtu obyvateľov celej únie, nemôžu blokovať dôležité rozhodnutia EÚ, respektíve ju vydierať a obchodovať s ústupkami. Takto sa EÚ nikam nepohne, naopak, začne sa rozvracať. O tejto téme treba v únii vážne debatovať.
Pokiaľ sa predseda vlády krajiny s najsilnejšou ekonomikou negatívne vyjadruje na našu adresu, môže to mať nepriaznivý vplyv na odhodlanosť veľkých investorov zakotviť na Slovensku. Aj na to by mali pamätať koaličné strany, lebo na vládnu politiku nedoplatia ony, ale naša ekonomika.
Merz neodpovedal na otázku priamo, skôr nepriamo, ale na mysli mal okrem blokovania protiruských sankcií aj pripravované zákony v mediálnej oblasti v Maďarsku či o mimovládnych organizáciách na Slovensku. Nechajme ich nateraz bokom, aj keď ide o závažné veci. Pristavme sa pri protiruských sankciách.
Slovensko zatiaľ nič zásadné neblokovalo, preto sú jeho slová zarážajúce. Pokiaľ ide o dodávky plynu a ropy, nemecký kancelár by si mal uvedomiť, že členské krajiny EÚ sa nachádzajú v rôznych kútoch Európy, a preto majú rozdielne národné a ekonomické záujmy, i v oblasti strategických surovín. Slovensko i Maďarsko ležia proste úplne inde ako Portugalsko či Holandsko. Ak chce EÚ napredovať, musí sa snažiť pochopiť iné pohľady. Veď Európa je zaujímavá a rozkvitala preto, lebo bola vždy rôznorodá.
Nech už sú Merzove slová akokoľvek trefné, prehnané či nešťastné, reputácii Slovenska nepridali. Pokiaľ sa predseda vlády krajiny s najsilnejšou ekonomikou (motor Európy) negatívne vyjadruje na našu adresu, môže to mať nepriaznivý vplyv na odhodlanosť veľkých investorov zakotviť na Slovensku. Aj na to by mali pamätať koaličné strany, lebo na vládnu politiku nedoplatia ony, ale naša ekonomika.
Preto by sme nemali vnímanie Slovenska našimi partnermi podceňovať. No aj Merz by si mal uvedomiť, že už stojí na čele vlády a nie je šéfom nemeckej pobočky neslávne známeho, amerického nadnárodného mamutieho hedžového fondu. Po tom, čo pri vyslovovaní dôvery v Bundestagu dostal pri prvom pokuse riadnu politickú facku, by mu pokora nezaškodila.