Na to, že štát by nemal s cenami energií pomáhať automaticky každej domácnosti, upozorňovali niektorí politici ešte minulý rok. Vláda teoreticky aj súhlasí, no systém, ako by sa tento cieľ mal naplniť, sa ešte nepodarilo vytvoriť.
Pomoc s platením energií nie je pre štát lacný špás. Od roku 2022 do konca roku 2024 išli na pomoc s cenami za plyn vyše štyri miliardy eur, a to je iba plyn. Tento rok by na tento účel malo padnúť ďalších 370 miliónov eur.
Ako však určiť, kto naozj pomoc potrebuje? Ktoré domácnosti sú energeticky chudobné? Ktoré nemôžu v zime kúriť bez toho, aby ich to nepoložilo na lopatky? Iste, závisí to aj do toho, ako efektívne máte nastavené vykurovanie, aký máte kotol, radiátory, termostat, zateplenie bytu…
V hre je mnoho faktorov, ale na to, aby ste svoje vykurovanie nastavili efektívne, zase len potrebujete nejaké peniaze navyše. Ľahko sa hovorí, že máte vymeniť kotol za modernejší, že máte vymeniť radiátory v starom dome a vyhodiť staré, energeticky náročné kachle, ktoré vám zožerú toľko eletriny, že sa po zaplatení účtov musíte permanentne zadlžovať. Lenže ak máte výplatu, ktorá vám stačí ledva na prežitie, platíte hypotéku a ďalšie úvery, všetky investície jednoducho odkladáte na lepšie časy.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví tvrdí, že domácnosť je energeticky chudobná vtedy, ak jej po úhrade nákladov na energie a vodu zostane menej ako 1,5-násobok životného minima. Od 1. júla bude životné minimum vo výške 284,13 eura za mesiac. Zároveň náklady na energie nesmú byť vyššie ako priemer, ktorý stanoví štát. Takáto definícia bola určená už minulý rok.
Podľa úradu by do tejto kategórie mohlo patriť asi 150-tisíc domácností z celkového počtu dvoch miliónov, teda asi osem percent. Ak by to tak bolo, štátnej kase by to naozaj pomohlo. Ak by vláda pomohla napríklad 200-tisíc domácnostiam mesačným príspevkom vo výške 30 eur, štát by to stálo 72 miliónov eur ročne. Ak by adresná pomoc fungovala už tento rok, štát by ušetril asi 300 miliónov eur. Pritom stále ide len o pomoc s platením za plyn…
Definícia energetickej chudoby však chýba aj na úrovni Európskej únie. Ministerstvo hospodárstva už začalo o občanoch zbierať potrebné údaje. Či sú naozaj všetky potrebné, je otázne a uvidíme, ako ich vyhodnotí. Dotácie sú zatiaľ stále plošné. No ak by štát dokázal zrealizovať ich adresnosť, ušetril by. Ktovie, možno sa právo na prístup k energii za primerané ceny dostane aj do ústavy.