Aj teraz opoziční i koaliční politici kritizujú Hlas, že prichádza s touto témou v čase, keď Slovensko trápia oveľa väčšie problémy. Lenže kedy inokedy sa má reforma riešiť, ak nie uprostred volebného cyklu? Podľa opozičných poslancov na začiatku alebo na konci volebného obdobia. Keby ich Hlas poslúchol, tak by zas rezolútne argumentovali, že uprostred. Príliš detinská výhovorka.
Hlas má zmenu volebného systému vo svojom programe a aj v programovom vyhlásení vlády je uvedené, že o reforme sa bude diskutovať a vyvodia sa závery. Nebude to ľahké, bývalá koalícia na žiadosť Igora Matoviča na začiatku roka 2023 zabetónovala jeden volebný obvod v ústave. Matovič, OĽaNO (dnes Slovensko a Demokrati), SaS, poslanci z Kiskovej strany Za ľudí, niektorí dnes už členovia PS sa tým hrdo prihlásili k politickému odkazu Vladimíra Mečiara. Treba im aj po dlhšej dobe zagratulovať.
Matovič vtedy vydieral. Ústavný zákon o predčasných voľbách v septembri 2023 bol ochotný podporiť iba pod touto podmienkou (vo volebnom programe v roku 2020 dal ľuďom práve opačný sľub…). Nemuselo sa stať, stačilo podporiť predčasné voľby v júnovom termíne spolu so Smerom a s Hlasom. Koaliční politici však počítali s tým, že viac času im pomôže demonštrovať ich úspechy a potopí Smer. Stal sa pravý opak. Aj toto je história jedného volebného obvodu.
Politický systém s eseročkovými stranami pod autoritatívnou taktovkou dominantného lídra škodí Slovensku. Nahradenie jedného volebného obvodu ôsmimi však nič na tristnom stave nezmení. To neznamená, že reformu škodlivého systému nepotrebujeme čo najskôr.
Hlas neprejavuje o nič vyššiu mieru morálky a dopúšťa sa podobného úskoku. Novelizáciu chce vpašovať do ústavného zákona o dvoch pohlaviach. Trochu úsmevné, ak nie tristné. No taká je už slovenská politika. SNS a Kresťanská únia, ktoré sú ochotné inak ústavný zákon podporiť spolu s KDH, už povedali nie. Jedna kandidátka na celom území Slovenska s jedným silným lídrom náramne vyhovuje našim eseročkovým stranám. Nemusia mať regionálne štruktúry, stačí na kandidátku nasadiť populárne osobnosti, úzkemu vedeniu strany nikto neoponuje, neohrozuje ho. Matovič na tom založil politickú kariéru, SNS to doviedla v roku 2023 do maxima. Hlas má pravdu, treba reformu.
Lenže čo zmení zrušenie jedného volebného obvodu? Volebnú kampaň bude viesť aj tak líder a úzke vedenie. Navyše v 21. storočí sa kampaň robí najmä cez sociálne siete, s poslancami sa dá spojiť mailom či priamo cez sociálne siete. Je úplne iná doba ako v minulom storočí. Slovensko sužujú rovnaké problémy, ľudia chcú voliť expertov, ktorí ich vyriešia, nie regionálnych politikov, ktorých im prihodia strany. Všetci občania by mali mať rovnaké práva. A regióny? Čo zmení viac regionálnych poslancov v parlamente? Budú vydierať vlastné strany? Navyše vlády komunikujú s vedením ZMOS-u i krajov, ministri i poslanci navštevujú regióny. Je to ilúzia.
Nehovoriac o technických otázkach, ako by sa rozdelilo 150 poslancov – podľa počtu obyvateľov, voličov či hlasov v krajoch? Znižovanie počtu poslancov zo 150 na 100 je tiež riadny populistický „úlet“. V rovnako veľkom Dánsku a Fínsku majú viac poslancov. Vo vyše 80-miliónovom Nemecku je v Bundestagu 630 poslancov a v americkej Snemovni reprezentantov 435 poslancov. Na koľko obyvateľov pripadá jeden poslanec, aké veľké územie spravuje?
V Hlase majú pravdu, politický systém s eseročkovými stranami pod autoritatívnou taktovkou dominantného lídra, s úzkym vedením a bez regionálnych štruktúr škodí Slovensku. Nahradenie jedného volebného obvodu ôsmimi nič na tristnom stave nezmení. To neznamená, že reformu škodlivého systému nepotrebujeme čo najskôr.