NBS to tvrdí v májovej správe o finančnej stabilite. Odborníci však varujú, že slovenskú ekonomiku ohrozuje napätie v medzinárodných obchodných vzťahoch, udržateľnosť verejného dlhu a sú tu tiež geopolitické riziká.
Netešme sa však príliš, pretože predvídať vývoj je v dnešných časoch mimoriadne náročné. Najväčšie ohrozenie predstavuje eskalovanie obchodných konfliktov, keďže naša krajina je orientovaná predovšetkým na export. Už aj tak mierny hospodársky rast by sa mohol ešte spomaliť.
Finančné trhy sú dokonca rozkolísané viac ako počas pandémie. Na trhu úverov a nehnuteľností vidíme oživenie – najmä vďaka nižším úrokovým sadzbám, ceny nehnuteľností medziročne vzrástli o 12 % a portfólio hypoték stúplo o 4,3 %. Aj podiel nesplácaných úverov zostáva nízky, výnimkou sú len mierne vyššie spotrebiteľské úvery.
Pokiaľ ide o bankový sektor, ten je v dobrej kondícii, hoci zisk bánk minulý rok klesol o desatinu – dôvodom je bankový odvod. Dobrou správou je, že aj Medzinárodný menový fond hovorí o vysokej odolnosti slovenského finančného sektora.
Zhoršenie globálneho obchodu môže zasiahnuť najmä naše automobilky, ktoré vyvážajú svoje produkty do USA. Uvidíme, ako sa s výzvami vyrovná Nemecko, ktoré zostáva naším hlavným obchodným partnerom, napriek zahraničnej politike na všetky svetové strany. Trh práce je však naďalej stabilný.
Horšie sú na tom podniky a domácnosti. Finančná situácia podnikov sa zhoršila pre slabý rast tržieb a rastúce mzdové náklady, klesla teda ziskovosť. Domácnosti sú v strese, pretože rast príjmov sa spomalil, no výhľad je vraj pozitívny – a tým by sa mali pracujúci utešovať. Aj NBS však vraví, že bez konsolidácie to nepôjde.