Diaľnice? Vraj budú. Jedného dňa...

Diaľnice na Slovensku sú nekonečný príbeh, akosi nie a nie ich dostavať. Dokonca aj kolaičný politik Andrej Danko sa posťažoval, že v zahraničí sa stavia všetko rýchlo, len na Slovensku to akosi nejde. No teraz by sa mali ľady pohnúť a pribudnú vraj desiatky kilometrov nových diaľnic už tento rok. Na Kysuciach, na východe aj v strede Slovenska.

04.06.2025 19:00
debata (1)

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti by sa konečne malo stavať rýchlejšie. Počíta sa s miliadrodvými investíciami, aj na nové tunely, obchvaty a mosty.

To sa počúva dobre, keby sme to už nepočúvali desiatky rokov. No cieľom NDS je teraz dokončiť celú kysuckú D3 do konca roka 2029. Súťaž na úseky od Žiliny po Čadcu už prebieha, stavebník by mal byť čoskoro známy. Okrem 60 mostov pribudnú tiež kilometre protihlukových stien a nové stredisko správy diaľnic. Priľahlé obce by mali byť odbremenené od prejazdu 18-tisíc áut denne.

Vlani NDS vyhlásila päť veľkých verejných súťaží, ktoré práve prebiehajú. Ide o všetky tri úseky kysuckej D3, úsek na ťahu medzi Bratislavou a Košicami D1 Turany – Hubová a rajecký privádzač. Súťaž sa týka aj križovatky Rohožník. O diaľnici z Bratislavy do Košíc už kolujú vtipy – pre jej dobudovanie je rozhodujúci úsek D1 Turany – Hubová.

Je skvelé, že sa výstavba pohla a ministerstvo pod vedením Jozefa Ráža, envirorezort pod vedením Tomáša Tarabu aj Národná diaľničná spoločnosť sľubujú pokroky. No faktom ostáva, že minulý rok diaľničiari neodovzdali ani jeden úplný kilometer diaľnic a to sa stalo stalo v dejinách Slovenska druhýkrát.

Výstavbe už požehnalo aj ministerstvo životného prostredia, no je potrebné, aby potvrdilo svoje prvostupňové rozhodnutie z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Diaľničný úsek by sa teda mal stavať stavať vo variante s dvoma tunelmi. Úsek D1 bude mať dĺžku 13,5 kilometra a pribudnú na ňom dva nové tunely Havran s dĺžkou 2,9 km a Korbeľka – dlhý 5,9 km. Vznikne tu tiež 11 mostov, dve križovatky a stredisko správy a údržby.Verejné obstarávanie na zhotoviteľa tohto úseku už NDS vyhlásila minulé leto.

Prioritou sú však Kysuce. Na severe Slovenska sa pripravujú tri kľúčové úseky na D3 – dostavať sa má konečne 26 kilometrov diaľnice, na ktoré vodiči čakajú už 30 rokov Aj tieto tri úseky patri medzi priority ministerstva dopravy.

Je skvelé, že sa výstavba pohla a ministerstvo pod vedením Jozefa Ráža, envirorezort pod vedením Tomáša Tarabu aj Národná diaľničná spoločnosť sľubujú pokroky. No faktom ostáva, že minulý rok diaľničiari neodovzdali ani jeden úplný kilometer diaľnic a to sa stalo stalo v dejinách Slovenska druhýkrát. Premiér Robert Fico nedávno počas kontrolného dňa na ministerstve dopravy chválil Ráža, že dostal za úlohu rozostavať Slovensko, a to sa mu aj podarilo. Ráž sa bude môcť pochváliť fotografiou z otvorenia dlho očakávaných úsekov D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové a obchvatu Ružomberka od Hubovej po Ivachnovú. Druhý z nich by mal byť dostavaný tento rok, pri Višňovom sa však informácie neustále menia.

Zmeny sa očakávajú aj na D2. Menšou zmenou je križovatka Rohožník z D2 v Bratislavskom kraji, ktorá by mala podporiť dopravu na Záhorí. Suma výstavby je zatiaľ 20 miliónov eur, no zhotoviteľ sa ešte hľadá. Ďalší veľký projekt, ktorý dosahuje cenu 81,6 milióna eur iba v v prvej etape, je rýchlostná cesta R1 Banská Bystrica – Slovenská Ľupča. Nuž plánov je veľa.

Fico tvrdí, že 40 percent cieľov z kapitoly ministerstva dopravy – ktorá je v programovom vhylásení jedna z najväčšíh – už naplnili. Fakt je, že všetko sa ešte len stavia alebo ide stavať. Plusové body si vláda môže pripísať za stavebnú legislatívu a nový stavebný zákon, ale naozaj pochváliť sa bude môcť, až sa po nových diaľniciach povezieme.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #D1 #Robert Fico #diaľnice #D2 #NDS #D3 #Jozef Ráž