Stop ruskému plynu

O tom, že od ruského plynu sa treba odstrihnúť, sa intenzívne hovorí už od napadnutia Ukrajiny. Európska únia v tomto smere vyvíja veľké úsilie, no nie všetky členské štáty sú s tým stotožnené.

17.06.2025 06:00
debata (4)

Napríklad ani najvyšší predstavitelia Slovenska či Maďarska. Podľa agentúry Bloomberg by však o tejto veci nemuseli rozhodnúť štáty EÚ jednohlasne, stačila by kvalifikovaná väčšina.

Ak by sa postupovalo podľa zásady jednomyseľnosti, ktorákoľvek z členských kajín by mohla návrh vetovať. Ale ak bude rozhodovať kvalifikovaná väčšina, za opatrenie musí zahlasovať 55 percent členských štátov, ktoré reprezentujú najmenej 66 percent počtu obyvateľov EÚ. Musí to byť teda aspoň 15 z 27 členských krajín, ktoré majú spolu aspoň 292 miliónov obyvateľov. A to Slovensko a Maďarsko nemajú. Predstavujú len 7,4 percenta všetkých štátov únie a tieto majú dokopy len približne 15 miliónov obyvateľov.

Robert Fico teda nebude môcť návrh jednoducho vetovať. Vyslovil už svoju nespokojnosť s týmto riešením Európskej komisie. Dňa 1. januára 2028 sa musia podľa navrhovanej legislatívy zastaviť akékoľvek dodávky plynu vrátane LNG z Ruskej federácie.

Podľa agentúry Bloomberg teda EK navrhne opatrenia na ukončenie závislosti únie od dodávok potrubného plynu a skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska. Európa sa tak priblíži k naplneniu strategického plánu pod názvom REPowerEU, teda plánu, ktorý je zameraný na úplné odrezanie sa EÚ od fosílnych palív z Ruska. Dovoz zostávajúceho ruského plynu by sa tak skončil do konca roka 2027 a od 1. januára budúceho roka – prípadne od 17. júna 2026 – by mal začať platiť zákaz na odber skvapalneného zemného plynu z východu. Terminály LNG budú mať zákaz poskytovať služby ruským zákazníkom.

Podľa expertov to však až taký problém nie je, plyn môžeme nakupovať z Česka aj z Rakúska, kam tečie LNG aj nórsky plyn. Tranzitné poplatky budú síce o niečo drahšie, ale plyn bude. S ruským plynom sme mali skončiť už dávno a hľadať možnosti ako to ide, a nie, ako nejde.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Európska únia #plyn #plyn z Ruska