Elektráreň made in USA

Energie sú v posledných rokoch témou číslo jeden - po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, ich ceny na trhu stúpli a hlavnou témou sa stala energetická sebestačnosť, odstrihnutie sa od Ruska.

23.07.2025 19:00
debata (8)

Kým s plynom to nie je také jednoduché, v oblasti výroby elektrickej energie sa Slovensko už teraz môže považovať za „jadrovú veľmoc“, pretože 63 percent elektriny vyrába z jadra a čoskoro to bude viac.

Je už verejným tajomstvom – vlastne je to už seriózna správa potvrdená americkou stranou – že premiér Robert Fico sa chystá do USA podpísať medzivládnu dohodu o spolupráci. Výsledkom tejto spolupráce má byť ďalej zmluva s americkou spoločnosťou Westinghouse, ktorá by na Slovensku mala postaviť ďalšie bloky jadrovej elektrárne.

Vyskytli sa otázky, prečo práve americká firma a prečo má byť vybratá priamo, bez verejnej súťaže. Ministerka hospodárstva Denisa Saková tvrdí, že odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Keď sa vláda rozhliadla po okolitých krajinách, dospela k jednoznačnému záveru: elektráreň u nás bude stavať Westinghouse. Teoreticky totiž pripadli do úvahy štyria veľkí hráči v tejto oblasti.

Rusi – tí sú však mimo hry z geopolitických dôvodov. Chvalabohu, že aj našej vláde je to jasné. Južná Kórea, resp. jej spoločnosť KHNP. Lenže tá bez Američanov nemôže robiť nič – prehrala súd a bez licencie od Westinghousu môže stavať jadrové elektrárne len vo svojej krajine.

Sú tu ešte Francúzi, ktorí milujú jadro, spoločnosť Électricité de France, lenže tí majú teraz dosť práce doma, pretože sa chystajú stavať nové elektrárne u seba, vo Francúzsku. A tak zostali len Američania.

Iste, odborníci aj opozícia upozorňujú, že nejde o malú zákazku – v hre je minimálne 13 až 15 miliárd eur a celému procesu by prospelo viac transparentnosti, teda ak by boli oslovené viaceré firmy. Lenže ktoré?

Iste, odborníci aj opozícia upozorňujú, že nejde o malú zákazku – v hre je minimálne 13 až 15 miliárd eur a celému procesu by prospelo viac transparentnosti, teda ak by boli oslovené viaceré firmy. Lenže ktoré? Rusi vypadli z hry, Juhokórejčania sami nič nemôžu a Francúzi sú zaneprázdnení. A tak sa točíme v kruhu, rozhodnutie by napokon aj tak padlo na Westinghouse.

Navyše, vláda si vzala ako odstrašujúci príklad Českú republiku, kde sa výberové konanie ťahalo štyri roky, stálo 11 miliónov eur a výsledkom je opäť kto? Westinghouse. Navyše táto firma má stavať aj elektrárne v Bulharsku a Poľsku, takže v tomto regióne vznikne celá flotila „westinghousových“ elektrární.

V tomto prípade je naozaj druhoradé, či si ide Fico k Trumpovi zlepšovať imidž po návšteve Putina, alebo nie. A: Môže si ho tým vôbec zlepšiť? Trump aj tak nemá u politikov Európskej únie najlepší kredit. Podstatné je, aby elektráreň bola postavená rýchlo a aby bola bezpečná.

A aby Slovensko posilnilo svoju energetickú sebestačnosť a status „jadrovej veľmoci“. Iné nás v tejto chvíli zaujímať nemusí. Niekto tú jadrovú elektráreň postaviť musí a Slováci to nezvládnu. Know-how tú hrá ešte väčšiu rolu ako kdekoľvek inde. Politika na všetky štyri svetové strany by konečne mohla dostať svoj zmysel.

Nový jadrový blok V3 má naše výrobné kapacity posilniť. Srdcom novej elektrárne má byť tlakovodný reaktor AP1000, práve od Westinghousu. Ide o technológiu Generácie III+, ktorá predstavuje obrovský skok v porovnaní so súčasnými reaktormi. Plánovaný elektrický výkon dosiahne až 1 200 MWe.

Je to viac, než dokážu vyrobiť oba súčasné bohunické bloky V2 dohromady. Najväčšou prednosťou tohto reaktora je jeho filozofia bezpečnosti. V prípade núdzovej situácie dokáže chladiť svoje jadro úplne sám. Napokon, tento reaktor nevymyslel Trump, ale americkí odborníci.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #jadrová elektráreň #Robert Fico #USA #jadro #Donald Trump #Westinghouse
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"