Dary zeme

Pred rokmi sa tvrdilo, že prírodné bohatstvo patrí všetkému ľudu. A tak sme jáchymovský urán predali za náklady na ťažbu +10 % zisku. A náklady na väzňov boli maličké. Na druhej strane som aj za benzín platil 2,60 a za plyn 90 halierov.

29.12.2008 13:24
debata

Kanadská firma dala do geoprieskumu uránu už miliardy a keď sme jej na to dali naivne súhlas, ťažko očakávať, že náklady len tak oželie. Pri Košiciach chce ročne ťažiť 300-tisíc ton rudy a spracovať ich na 1 000 ton koncentrátu. Zásoby sú na 14 rokov, na naše potreby by stačil 50 rokov.

Podľa firmy fajčenie škodí viac ako ťažba a spracovanie uránu. Väzni z Jáchymova by asi nesúhlasili.

Podivný je i názor, že firma vyťaží 5 mil. ton rudy, spracuje ju na koncentrát a nikto si to ani nevšimne. Tak sa dá v noci vykradnúť iba trafika. Ale predovšetkým – nikde som sa nedočítal o kalkuláciách. Koľko bude stáť ťažba a spracovanie a za akú cenu dostane Slovensko urán späť. Za polovičku svetovej ceny? Za cenu, akú účtuje česká štátna firma ČEZ-u český urán? A ako by lacnejší urán ovplyvnil ceny od Enelu?

Jeden západonemecký (!) politik povedal, že strategické podniky a nerastné zásoby si rozpredá štát do zahraničia, len ak prehrá vojnu alebo sa stane kolóniou.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy