- Všeobecní lekári, odhliadnuc od Zákonníka práce, sú nútení pracovať 32 hodín nepretržite bez možnosti voľna po službe. A potom majú rozhodovať o ľudskom zdraví… Existuje nejaké rozumné vysvetlenie, prečo by mal ktokoľvek navštevovať LSPP v nočných hodinách?
- Na pohotovosť patria len vážnejšie stavy, no na pohotovosť chodia ľudia často s úplnými banalitami. V tomto smere je preto potrebná osveta, aby si vedeli sami znížiť teplotu, užiť liek proti kašľu, bolesti či kŕčom. Zväčša sú to bežné voľnopredajné lieky bez lekárskeho predpisu.
V zahraničí sa takí pacienti k lekárovi nedostanú bežne ani cez deň, nieto v noci. Takýto luxus ide, žiaľ, na úkor nás všetkých. Mimochodom, prečo takmer všetci pracujúci v zahraničí prídu na ošetrenie k nám? Opýtajte sa ich na zdravotníctvo vo vyspelejších krajinách EÚ, aká je tam dostupnosť lekárskej starostlivosti a koľko stojí.
3. V našom okrese je 10 kolegov v dôchodkovom veku a nemajú za seba náhradu. Prečo na Slovensku tak veľa lekárov chyba? Naši mladí kolegovia nastupujú po skončení ťažkého štúdia do nemocníc a strácajú všetky ilúzie.
Mimo Bratislavy pracujú v starých schátraných budovách, kde musia odmietať množstvo aj vážnejších pacientov, lebo ich nie je kde ukladať. Treba byt efektívny, šetriť materiál, lieky i peniaze a zároveň rozhodovať o ľudskom živote…
No a tak sa mladí lekári radšej rozhodnú odísť do Česka, Nemecka či Rakúska. Tam totiž, na rozdiel od nás, pracujú v príjemnom prostredí a menšom strese.
Čo povedať na záver? Realitu nevidím príliš ružovo. Ak to takto pôjde ďalej, tak o pár rokov nebude mať u nás kto liečiť. Preto pre našu ťažkú prácu potrebujeme pokoj a nie štvavú kampaň.