Išlo o pomoc Povstaniu

07.10.2018 20:07

Karpatsko-dukliansku operáciu pre veľké ľudské obete niektorí nedôstojne označujú za „mlynček na mäso“. V dôsledku útoku nemeckých vojsk na územie Slovenska a vypuknutia SNP musela byť zorganizovaná urýchlene, preto ju nestihli riadne naplánovať a materiálne zabezpečiť.

Chýbal aj podrobný prieskum. Po nedostatočnej delostreleckej príprave útok na málo oslabené pozície nepriateľa spôsobil veľké straty u našich pešiakov. Operácia nebola veľkosťou obetí v druhej svetovej vojne ojedinelá. Napríklad v prvej fáze vojny o Atlantik, úspešnej pre nemecké ponorky, museli USA posielať do Európy viac konvojov lodí, ako nacistické ponorky stačili potápať. Mohlo by sa zdať, že išlo o plytvanie ľudskými zdrojmi, no pre Britániu to bolo životne dôležité. Boje vo Východných Karpatoch priniesli priamu pomoc pre SNP a znamenali začiatok oslobodzovania územia ČSR od okupantov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku