Istanbul u nás doma

05.03.2015 07:00

Kým Slovensko diskutovalo o otázkach referenda, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu, v poľskom Sejme sa vášnivo debatovalo o tom, či ratifikovať Dohovor Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a proti domácemu násiliu.

Opoziční poslanci kritizovali dohovor tvrdiac, že podporuje „sociálno-kultúrny pojem gender“ a že „zničí poľskú rodinu“. Tento dokument známy ako Istanbulský dohovor, ktorý Slovensko síce podpísalo, ale jeho ratifikáciu odložilo, zaväzuje vlády, aby postihovali domáce násilie, pomáhali obetiam a na všetkých stupňoch vzdelávali o zákonných právach mužov a žien či o nestereotypných rodových rolách. Poľskí kritici dohovoru však tieto záväzky interpretovali „ako spochybnenie tradičnej úlohy mužov a žien v prevažne katolíckom Poľsku“. Povedomé? Zákonodarcovia nakoniec 254 hlasmi proti 175 splnomocnili prezidenta Bronisława Komorowského, aby dohovor ratifikoval. Na rade je Slovensko.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#násilie na ženách #referendum o rodine #Sejm #ratifikácia #Dohovor Rady Európy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku