Na Slovensku je to inak

09.02.2017 06:00

V našich kinách práve slávi úspech najnovší film kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to len koniec sveta či americká nezávislá snímka Tri generácie. Ich protagonistami sú príslušníci skupiny LGBT ľudí: mladý gej prichádzajúci po rokoch k svojej rodine, aby svojim najbližším oznámil, že zomiera, a transrodový chlapec túžiaci po zmene pohlavia.

Inakosť témou festivalu

Oba filmy sa premietali aj na nedávnom Filmovom festivale inakosti, kde zažiarili i viaceré dokumenty. Napríklad americký Riadny chlapec, príbeh devätnásťročného dievčaťa, ktoré sa venuje hudbe a túži stať sa chlapcom; podporu nájde nielen u kolegu, ktorý prešiel rovnakou premenou, ale časom aj u svojej matky. Obsahovo pravdepodobne najprekvapujúcejším titulom bol Transit Havana: Noví hrdinovia kubánskej revolúcie, z ktorého sa dozvedáme, že veľkou zástankyňou práv transrodových ľudí na stále totalitnej Kube je Fidelova dcéra Mariela Castro.

Bejby? Žiadny problém

No absolútne podmanivý bol austrálsky dokument Gayby Baby; režisérka Maya Newellová sa v ňom zamerala na jeden gejský a tri lesbické páry, ktoré vychovávajú deti – vlastné alebo adoptované. V centre pozornosti sú práve deti vo veku jedenásť-dvanásť rokov, ktoré situáciu vo svojich netradičných rodinách veľmi presne vnímajú, vedia ju náležite pomenovať a považujú ju za úplne normálnu – a sú odhodlaní brániť svoje rodiny a rodičov pred neprajníkmi. Nesmiernu výpovednú hodnotu má situácia v rodine dvoch žien, z ktorých jedna má dvoch synov z predošlého manželstva. Je silno veriaca, no cirkev označuje jej spôsob života za hriešny. Jej starší syn to znáša ťažšie ako ona, nevie sa s tým celkom vyrovnať a uvedomelo sa práve pre postoj cirkvi k jeho mamám vyhlasuje za neveriaceho. Pri sledovaní tohto filmu sa nutne strácajú akékoľvek pochybnosti o tom, či môžu rovnakopohlavné páry vychovávať deti: tieto deti sú nesmierne vyspelé, suverénne, výrečné, vedia obhajovať svoje názory a výstižne argumentovať v rozhovoroch s dospelými.

Na Slovensku je to tak

Slovensko bolo na festivale zastúpené skromne – a príznačne: študentským filmom Dominika Jursu Odchádzame z tejto krajiny. Dvaja kultivovaní mladíci zo stredného Slovenska, ktorí sa v predreferendovej kampani – samozrejme, v mene božej lásky – dozvedeli, že sú „masoví vrahovia“ a že by bolo treba „totu špinu vytlačiť za hranice štátu“, odchádzajú radšej žiť do Prahy, kde sa v závere filmu ruka v ruke smelo prechádzajú po Václavskom námestí. Žiaľ, vývoj na Slovensku, kde sa beztrestne šíria nielen homofóbne, ale aj rasistické extrémistické názory a podnecuje sa nenávisť voči menšinám akéhokoľvek druhu, dáva ich kroku za pravdu. Politici strkajú hlavu do piesku, mlčiaca väčšina väčšinou mlčí. A RTVS, ktorá by rozšírením vysielania relevantných dokumentárnych filmov mohla významnejšie pomáhať formovať spoločenské povedomie, dáva skôr prednosť Životu zvierat (nehovoriac už o nezmyselných „zábavných“ reláciách typu Milujeme Slovensko na Jednotke) či dokumentom o „tajomstvách neverbálnej komunikácie". Pritom verbálne prejavy fašizoidných krikľúňov sa už nedajú prepočuť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#LGBT #filmy #Filmový festival inakosti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

28,99
Kytica pre pána protea

Kytica pre pána protea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk