Študenti a učitelia

03.05.2017 16:00
olympiáda ľudských práv
Každoročne sa na celoštátnom finále Olympiády ľudských práv zúčastňuje vyše 60 stredoškolákov a ich učiteľov. Autor: ,

Dagmar Horná, predsedníčka Celoštátnej komisie Olympiády ľudských práv, pri komentovaní tohto ročníka povedala zaujímavú, ale značne znepokojujúcu vec.

Naznačila, že nastupujúca generácia učiteľov nemá záujem v budúcnosti sa na takomto podujatí zúčastňovať. „Máme veľmi vážne signály od starších pedagógov, ktorí vravia, že nastupujúca generácia učiteľov nemá motiváciu ich aktivitu prebrať – hovoria im, že voľný čas vedia stráviť aj inak.“

Olympiáda už devätnásť rokov vzdeláva stredoškolákov v neľahkých otázkach ochrany ľudských práv, vysvetľuje, aký význam má tolerancia, rešpekt, zodpovednosť. Ako definovať slobodu, čo sú jej nástrahy a akú úlohu máme my všetci pri formovaní občianskej spoločnosti. Z roka na rok kladie čoraz ťažšie otázky. Aj preto, že svet je stále zložitejší a v nás narastá pocit, že máme čoraz viac problémov.

Mimochodom, toto tiež vyúsťuje do frustrácií, ktoré zneužívajú extrémisti a populisti, využívajúc pritom najmä sociálne siete. Práve 19. ročník sa odohrával v čase ich narastajúceho vplyvu a to, čo ponúkajú, je likvidačné pre svet, ktorý poznáme. Koľko máme nástrojov, aby sme ich zastavili? Určite je jedným z nich vzdelávanie. Nielen v školách. Vďaka patrí všetkým učiteľom, ktorí celé roky podporujú svojich študentov v účasti na tomto a podobných fórach. Pretože, akí budú študenti, keď to v ťažkých časoch vzdá čo i len jeden dobrý učiteľ?

Témami tohto ročníka boli sloboda myslenia a rešpektovanie rozmanitosti. Do finále postúpilo 61 študentských prác. Ceny udeľoval aj denník Pravda, ktorý je mediálnym partnerom podujatia. Hodnotili sme tému internet/sloboda prejavu/zodpo­vednosť. Tri ocenené úvahy uverejňujeme v špeciálnom vydaní OSY.

Prvé miesto získala Dominika Chrastová z Gymnázia v Kysuckom Novom Meste, na druhé miesto sme vybrali prácu, ktorej autorkou je Kristína Ježová z Gymnázia v Nových Zámkoch. Autorom tretej ocenenej úvahy je Tomáš Durec zo Spojenej školy a gymnázia na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Ešte raz blahoželáme.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Učitelia #Olympiáda ľudských práv
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box čierna kocka "L" červené ruže

Flower box čierna kocka "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 21

Kytica Zimona 21

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk