JURAJ MELICHÁR: Posledné októbrové dni môžu znamenať pozitívny obrat vo svete obchodných politík. Valónsko a mesto Brusel odolávali medzinárodnému tlaku.
JAROSLAV HOCHEL: Na festivale izraelského filmu v Bratislave premietli aj snímku Odhalený Izrael o živote LGBT ľudí.
BARBORA FRIDOVÁ: Naša domáca mentalita presne vie, že keď má žena na sebe málo oblečenia a niekto ju obťažuje či znásilní, tak si za to, samozrejme, môže sama.
DANA MAREKOVÁ: Na východe Ukrajiny, ďaleko pre bežného Slováka, číha časovaná bomba, o ktorej sa málo hovorí.
HANA FÁBRY: Ak by systém fungoval dobre, žiadne „ľudové súdy", ktoré by som však skôr nazvala zobudenou verejnou mienkou, by neboli potrebné.
JOZEF GRÉČ: Nie, nie som nacionalista, keď pátram po pôvode potravín. To len veľkí hráči na trhu pojmom nacionalizmus či internacionalizmus posúvajú iný obsah.
MARTIN SMREK: Jeden z najväčších vegánskych festivalov v strednej a vo východnej Európe sa podarilo zrealizovať vo veľkom štýle aj bez podpory mesta.
LUCIA KELNAROVÁ: Čierne skládky sú nelegálne, navyše hyzdia našu krajinu, znehodnocujú podzemnú vodu a ničia prirodzené prostredie živočíchov.
TIBOR HUJDIČ: Správe, že ministerstvo školstva sa do liečenia novo objavenej choroby našich žiakov – bibliofóbie, pustilo behaním, som sa na prvé počutie zasmial.
ŠTEFAN IVANCO: Policajnému násiliu v ktorejkoľvek spoločnosti možno len ťažko úplne zabrániť. Vždy sa môže nájsť jednotlivec, ktorý pochybí.
BARBORA BUJAROVÁ: Jasné pomenovanie zla a citlivý prístup k ľuďom zažívajúcim násilie zvyšuje úspešnosť postihovania násilných činov a ich páchateľov.
IVAR SMAHO: Počas učiteľského štrajku sme na Gymnáziu Metodova rozmýšľali, čo spraviť, aby si študenti začali uvedomovať, že stav školstva je i naša vec.
LUCIA JANOVIČ: Letavy, slovami dielne Stand up comedy a slam poetry, to sú tie „generálne umelecké stavy, keď sa všetci dostavíme do Kokavy, lebo nás to baví“.
IVAN ŠUŠA: Viaceré talianske organizácie i výskumné centrá už roky upozorňovali, že v krajine na Apeninskom polostrove dochádza k plytvaniu potravinami.
MARTINA KOUROUMA: Čo má plodenie detí spoločné so štatútom manželstva? Myslela som si, že manželstvo je právny akt z ktorého vyplývajú práva a povinnosti.
LENKA KRIŠTOFOVÁ: „Odmietam existovať preto, aby som vyhovela vašim predstavám,“ píše v jednej zo svojich kníh Asli Erdoğan.
ŠTEFAN IVANCO: Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Slovensko za vážne pochybenia pri vyšetrovaní prípadu policajného násilia proti rómskemu chlapcovi.
MIROSLAV TOMAŠOVIČ: Ak musia byť bezpečnostné opatrenia na Pride ako po teroristickom útoku, asi nie je na Slovensku niečo v poriadku.
EVA RIEČANSKÁ: Násilie a vraždenie však nemajú nič spoločné ani s dobrým životom, ani so slušnosťou.
HANA FÁBRY: Určité mimovládne organizácie na Slovensku sa stali pre určitý typ politikov strašiakom, dokonca nepriateľom.
HANA FÁBRY: Zaujímavé. Zdá sa, že ak niečo vyhodíte, stále to ostáva vaším majetkom. Aj tak by sa dalo vysvetliť znenie trestného zákona v ČR.
ROMAN DELIKÁT: Týmto povzdychom väčšina Bratislavčanov uvítala prejazd prvej električky s cestujúcimi na pravý breh Dunaja. Desaťročia čakáme na metro.
MARCELA SPIŠŠÁKOVÁ: Každý rok som chodiaca reklama festivalu Pohoda, na zápästí nosím textilný náramok ešte dlhé mesiace po jeho skončení.
KATARÍNA ĎURKOVÁ: Futbal už dávno nie je len vecou gólov či hráčskej virtuozity. V Nemecku sme „čistú“ podobu futbalu a radosti z neho zažili naposledy na MS 2006.
ELENA TEPLANOVÁ: 10. júla sa pakistanská verejnosť s najvyššími poctami rozlúčila s jedným z najoceňovanejších svetových filantropov. Abdul Sattar Edhi pochádzal z ťažkých pomerov.