KAJA BERNÁTOVÁ: Utečenecká kríza sa stala súčasťou životov Európaniek a Európanov; už nepredstavuje takú senzáciu či zdesenie ako v počiatkoch.
KAMIL KANDALAFT: Ak počujeme o formálne demokratickom štáte, ktorý je však notoricky známy porušovaním ľudských práv, ktorý nám zíde na um?
ROMINA KOLLÁRIK: Vedeli ste, že na Slovensku sa s vedomím štátu rutinne vykonáva mučenie? Mučení sú ľudia, ktorí si potrebujú zmeniť v dokladoch údaj o pohlaví.
MARCEL ZAJAC: Od 1. augusta 2016 štát aktivuje právnickým osobám na Slovensku e-schránku, aby mohli komunikovať so štátom elektronicky.
JANA JABLONICKÁ-ZEZULOVÁ: Februárové referendum 2015 spôsobilo vlnu nenávisti a rozkolu spoločnosti, ublížilo veľa ľuďom, no aj tak tam vidím záblesk nádeje.
MÁRIA HALÁTOVÁ: V apríli 2016 bola spustená petícia za okamžité zastavenie plošných a líniových výrubov stromov v poľnohospodársko-urbánnej krajine.
ZUZANA SLEZÁKOVÁ: Príbeh sa začal nevinne pred dvoma rokmi. Predseda družstva ma poprosil, aby som mu dohliadala na miestne teliatka, kým bude na dovolenke.
HANA FÁBRY: Psíkovia útulkáči Ruby, Layla a Luky sú prví traja oficiálni zberači tenisových loptičiek na Slovensku. Dokazujú, akí šikovní a užitoční dokážu byť.
VIERA NÉMETHOVÁ: Hovorí sa, že ľudia čoraz menej čítajú, kníh v knižniciach sa požičiava menej, vychádza ich však každoročne viac a viac. Ako to teda je?
RADO SLOBODA: Podľa Amnesty International motto Good idea, Slovakia znamená predovšetkým začať klásť silný dôraz na ochranu a presadzovanie ľudských práv.
ALENA FARAGULOVÁ: Fašisti a ich prívrženci počas pochodov pod zámienkou určitých hodnôt šíria predovšetkým strach a nenávisť namierené proti inakostiam ľudí.
DEREK REBRO: Vyjadrenia niektorých „umiernených“ moslimov k neheterosexuálnej orientácii nevnímam ako mierumilovné, ale radikálne.
ALEXANDRA OSTERTÁGOVÁ: Kritika Slovenského štátu dostala nielen priestor na doskách SND, ale aj uznanie literárnej verejnoprávnej inštitúcie.
MIROSLAVA PLASSMANN: Národné parky boli vyhlásené s cieľom ochrániť naše prírodné bohatstvo, no na splnenie tohto cieľa neboli vytvorené dostatočné podmienky.
LENKA BARTÍKOVÁ: Vieš si predstaviť, že by si nevedel čítať, hovoriť úradným jazykom svojej krajiny alebo ukázať na mape svoju vlasť? Nespočetne veľa detí to nevie.
PATRIK DŽAVORONOK: Právny štát je štát, v ktorom vládne právo založené na ľudskoprávnych princípoch, ktoré neexistuje iba de iure, ale ho obyvatelia aj uplatňujú.
PETRA DEVEROVÁ: Ľudské práva prislúchajú každej ľudskej bytosti už od narodenia, preto by sme s nimi mali byť oboznamovaní už od raného detstva, keď nemáme predsudky.
LENKA HORNÁ: Stromy sú naším dedičstvom po predkoch, ktoré si požičiavame od našich detí. Zodpovední sme za ne všetci.
PAVOL SOVIČ: Pri príprave 1. ročníka Behu Matky Zeme – Gaia Run som počul: „Je pekné, že vaši bežci vyčistia od odpadkov náš les.“
MARTIN VLAČIKY: Vedenie hlavného mesta neposlalo žiadne pripomienky k Programu starostlivosti o les, ktorý určuje, koľko stromov môžu vyťažiť Lesy SR v jeho katastri.
JANA HRDLIČKOVÁ: Verejné zbierky sú dnes už bežnou vecou. V Európe však vznikla mimoriadna situácia, ktorá si vyžaduje mimoriadne aktivity.
HANA FÁBRY: A objavila som "ajtíčkara“, ktorý vytvoril malú, ale užitočnú aplikáciu s názvom Eko banka. Ktokoľvek bude môcť vydávať vlastné komunitné peniaze.
MARCELA SPIŠŠÁKOVÁ: Označenia ako vegan, raw, bio či gluten free sa stali súčasťou imidžu mnohých novovzniknutých kaviarní.
EVA RIEČANSKÁ: Posledný aprílový víkend organizoval magistrát hlavného mesta SR dni otvorených dverí s názvom Bratislava pre všetkých.
PAULA JÓJÁRT: Naozaj nedozrel čas na feministickú alebo aspoň nejakú inú kritickú reflexiu Dňa matiek ako len bohumilou oslavou rodiny v parku?