PIGS a BRICS

Zatiaľ čo eurozóna nevie, či chce zachraňovať ďalšiu zo svojich PIGS (Portugalsko, Írsko, Grécko, Španielsko – štáty s vysokým dlhom, ohrozené bankrotom), na opačnej strane sveta sa iná skupina, BRICS, dohadovala, či chcú ďalej zachraňovať globálnu ekonomiku v jej súčasnej podobe.

16.04.2011 06:00
debata (16)

Pod skratkou BRICS sa skrýva päť krajín: Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika, teda rýchlo rastúce ekonomiky. Žije v nich vyše 40 percent svetovej populácie, zodpovedajú za 18 percent obchodu, asi 45 percent súčasného globálneho hospodárskeho rastu. A sú medzi nimi dvaja z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.

O ich hospodárskej a politickej váhe nemožno pochybovať. Koniec koncov, potvrdením ich vstupu do veľmocenskej prvej ligy bolo, keď sa zásadné diskusie o celosvetovom vývoji presunuli z pôdy G8 do skupiny G20, ktorej sú členmi.

Tohtotýždňový summit BRICS v čínskom Sanja mal dva hlavné body: posilnenie hlasu rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík v globálnych finančných otázkach a budúcnosť dolára ako svetovej meny.

Požiadavka na demokratizáciu medzinárodných finančných inštitúcií nie je nijako nová. Ak sa však ťažisko svetovej ekonomiky nachádzalo v okolí severného Atlantiku, volania boli zbytočné. Spojené štáty a bohaté európske štáty si udržiavali dominantné postavenie v Medzinárodnom menovom fonde (MMF) aj vo Svetovej banke. Finančná a hospodárska kríza však zrýchlila presuny hospodárskej moci.

Krajiny BRICS sa zameriavajú na MMF. Súvisí to s druhým problémom – postavením amerického dolára ako globálnej meny. V posledných rokoch sa jeho pozícia čiastočne oslabila nástupom eura, stále však Spojeným štátom uľahčovala financovanie obrovského deficitu. No kríza v USA a eurozóne posilňuje hlasy žiadajúce alternatívu, naozaj globálnu menu, ktorú by vydávala medzinárodná inštitúcia. Na summite v Sanja sa preto často skloňovala umelá „mena“ SDR, vytvorená Medzinárodným menovým fondom pre zúčtovanie transakcií medzi vládami.

V súčasnosti tvoria SDR štyri meny – americký dolár, japonský jen, euro a britská libra. Rozšírením koša o čínsky juan a prípadne i rubeľ by zabezpečilo, aby SDR nebolo manipulovateľné žiadnou z krajín, ani závislé od žiadnej národnej meny. S akýmikoľvek zmenami v MMF by však museli súhlasiť Spojené štáty, ktoré majú právo veta.

Čo sa týka Európskej únie, tá si často „demokratizáciu globálnej ekonomiky“ predstavuje ako posilnenie svojho postavenia oproti USA, nie priznanie vyšších práv iným štátom…

Ak by sa tieto zmeny presadili, zobudili by sme sa do výrazne iného sveta. Dominancia v medzinárodných finančných inštitúciách a úloha dolára ako svetovej meny sú jedným z pilierov vplyvu USA v globálnej ekonomike.

Iste, je ilúziou predpokladať, že sa Washington vzdá tohto postavenia dobrovoľne. Kríza však zatriasla základmi dominancie Západu. Rovnako je iluzórne čakať, že nové hospodárske mocnosti budú ochotné sa podieľať na ekonomickej obnove, ktorá by znamenala návrat k starému poriadku.

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba