Radar, rakety a hodina pravdy

Ak Rusi pristúpia na dohodu o jadrovom odzbrojovaní, Američania si dajú pauzu s budovaním raketovej základne v Poľsku. Táto tichá ponuka Obamovej vlády je mimoriadne cenná. Dokazuje, že americká propaganda, ktorá mala ospravedlniť nové strategické zbrane vo východnej Európe, bola celý čas falošná.

06.02.2009 07:04
RS-24, raketa, protiraketová obrana Foto:
Ilustračné foto
debata

Po prvé, potvrdzuje sa, že protiraketová obrana nemala slúžiť európskym spojencom, ale výlučne Spojeným štátom. Naopak, spojencom hrozí, že jedného dňa im americkí vyjednávači poďakujú za služby – a kopnú ich do zadku. Poľská (česká) vláda, ktorá krvopotne bojovala s verejnou mienkou a pripravovala terén americkým ,,ochrancom", môže byť diplomaciou na osi Washington-Moskva právom pobúrená… A po druhé, potvrdzuje sa, že protiraketový systém vo východnej Európe nemal byť namierený na (virtuálne) hrozby z Iránu a Severnej Kórey. Radar v Česku mal presvietiť Rusov. A rakety v Poľsku mali viazať časť ich jadrových kapacít tam, kde to potrebujú Američania. Nad hlavami ,,spojencov".

Inak, ponuka Obamovej vlády zatiaľ neznamená obrat v americkej bezpečnostnej politike. Tá sa nezmení jednými voľbami. Navyše, pre Rusov by takýto obchod nebol zaujímavý, aspoň nie v navrhovanom rozsahu. Za ich vojenskou váhou sú jadrové zbrane, nie konvenčné (v tom má Amerika a jej spojenci celosvetovú prevahu). Napriek tomu je celkom pravdepodobné, že Obama a Putin si doprajú oddychový čas – a projekt protiraketovej obrany v Česku a Poľsku dočasne zamrzne. Aj Spojené štáty, aj Rusko vyčerpáva finančná kríza. Čo je vhodný čas na rozumné dohody. A útlm v zbrojení. Keď už nie reálny, tak aspoň predstieraný (Čína nespí, a ani sa na to nechystá).

Pre Slovensko a strednú Európu by to bola celkom príjemná správa. Ako sa opäť raz ukázalo, zbrojenie, zastrašovanie a pozičné obchody ,,mierotvorcov" prospievajú komukoľvek, len nie vysunutým pešiakom…

debata chyba