MICHAL KALIŇÁK: Bezprostredne po vyslovení nedôvery vláde sa Igor Matovič predviedol v plnej paráde. Aktuálne nasleduje snaha o doplnenie Ústavy SR, ktorá by mala zabetónovať jeden volebný obvod pre voľby do NR SR.
IGOR DANIŠ: Vyše milióna voličov sa v referende vyjadrilo jasne. Chcú predčasné voľby. To, že referendum nie je platné, je momentálne druhoradé.
MICHAL HORSKÝ: Slovensko má za sebou ôsme neúspešné referendum. Napriek tomu, že sa na ňom zúčastnilo len 27 percent oprávnených voličov, nebolo úplným prepadákom.
IGOR DANIŠ: PS pravdepodobne nerástlo v poslednom čase iba na úkor SaS, ale možno sa stáva alternatívou aj pre centristických voličov doteraz sa prikláňajúcich k Hlasu.
OLIVER BAKOŠ: „Mamkin jablkový koláč“ je atribútom jednoduchého vlasteneckého voliča v americkej humoristickej literatúre v 50. rokoch minulého storočia.
BORIS ZALA: Ako huby po daždi sa nám tu začali rodiť vízie „nových demokratov“. Dzurinda nás už dlhodobo naťahuje so svojím „projektom“, Ján Budaj sa veľmi váhavo staval na čelo „občianskodemokratickej“ platformy.
IGOR DANIŠ: Namiesto toho, aby sa páry rovnakého pohlavia zrovnoprávnili, táto vládna garnitúra ich v spoločnosti ešte viac stigmatizuje.
MARIÁN REPA: Inštitút referenda na Slovensku je účelovo zneužívaný sprava aj zľava. Keď sa to politikom hodí, tak počúvame, že referendum je najvyšší prejav vôle občanov. Keď nie, tak je to bohapustý populizmus.
IVAN HOFFMAN: Česká politická scéna žije už desať rokov programom Antibabiš, ktorý je obdobou slovenského Antifico.
JURAJ DRAXLER: Bohužiaľ, u nás je naozaj odborníkom na školstvo často niekto, kto vie povedať pár viet o konštruktivizme.
MARIÁN REPA: V Starých Horách minulý týždeň zhasli pouličné osvetlenie a na hodinu zablokovali dopravu smerom na Donovaly. Takýmto spôsobom chceli upozorniť na rastúce ceny energií a zlé financovanie samospráv.
IGOR DANIŠ: Prezidentka svojím vyhlásením dostala Hegera a koaličné strany pod riadny tlak. Ak nebudú zvládať spravovanie krajiny, pôjdu preč od koryta.
RADOVAN GEIST: Vstupujeme do éry polykrízy – zväzku prepojených, vzájomne sa posilňujúcich kríz, ktorých spoločný efekt bude vážnejší než suma individuálnych.
PETER TAKÁČ: Putinove vymyslené dôvody na „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“ ako zámienka na inváziu na Ukrajinu mali byť nešikovným napodobnením falošných dôvodov útoku USA na Irak.
IGOR DANIŠ: Keď v tejto krajine niečo nehorí, nerieši sa to. Problém sa proste ignoruje. Pre túto vládnu garnitúru sa takýto prístup stal už symptomatický.
MARIÁN REPA: Potvrdilo sa to, čo sa už dalo dávno tušiť. SaS odmieta podporiť vznik Hegerovho kabinetu II. Heger by tak urýchlene mal začať diskusiu o zmene ústavy, ktorá by umožnila vyhlásenie predčasných volieb.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Bolsonarovi nestačili ani roky rasistickej antisociálnej propagandy v mene svojráznych evanjelikálnych výkladov Nového zákona, aby krajinu presvedčil.
PETER WEISS: Proti referendu a skracovaniu volebného obdobia hlasovaním v NR sa argumentuje tým, že destabilizuje politickú scénu. V skutočnosti sa vládna koalícia destabilizovala sama.
Úmrtím ľavicového filozofa a publicistu Gáspára Miklósa Tamása stráca Maďarsko jedinečnú osobnosť, s ktorou sa s úctou lúčia aj tí, ktorých si ako neľútostný kritik bral najviac na mušku.
MARIÁN REPA: Väčšina z nás sa asi zhodne, že Matovičova vláda boj s pandémiou nezvládla. Aj preto odstúpil minister Krajčí a napokon aj samotný Matovič.