ĽUBOŠ PAVELKA: Slovenské banky majú dobrých klientov na strane sporiteľov aj dlžníkov. Majitelia úspor sa príliš nezaoberajú tým, že im banky neplatia za odložené úspory skoro žiadne úroky.
JÚLIUS LŐRINCZ: Srbský prezident Aleksandar Vučić vypísal predčasné voľby na 17. decembra. Prečo to však Vučić urobil? Veď pred niečo vyše rokom získal doteraz najviac hlasov vo všetkých voľbách.
MARIÁN REPA: Keď Pellegrini minulý týždeň povedal, že by bol najradšej, keby „mal každý okres svojho zástupcu v parlamente“, okamžite sa vyrojili úvahy, že vláda sa podľa Orbánovho vzoru hodlá zabetónovať pri moci.
MARGARITIS SCHINAS: V Estónsku chýbajú zvárači. V Holandsku je nedostatok inžinierov. Zamestnávatelia v celej EÚ čelia veľkému a pretrvávajúcemu nedostatku zručností a pracovnej sily.
IGOR DANIŠ: Mizne základný názorový pluralizmus, ľudia sa opäť škatuľkujú, kto nemá ten či onen správny názor, tomu sa neraz ujde hanlivá nálepka. Začína to pripomínať dobu pred rokom 1990.
DAMAS GRUSKA: Najväčší nárast obyvateľov zaznamenávajú predmestia v okolí Bratislavy. Pred očami nám mizne najkvalitnejšia poľnohospodárska pôda, aby ustúpila vysnívaným „zlatým klietkam“ satelitných mestečiek.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Deň boja za slobodu a demokraciu, štátny sviatok pripadajúci na 17. novembra, schválila na svojom zasadnutí prvá vláda Mikuláša Dzurindu bez jedného hlasu - hlasu vtedajšej ministerky financií.
IGOR DANIŠ: Koaliční lídri by mali teraz prísť na spôsob, ako Kuffovi a iným dobrodruhom „vyfúkať“ úlety z hlavy, lebo inak majú vopred „zarobené“ na ďalšie maléry.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Je pekné, že vláda chce, aby Slovensko zostalo v EÚ a v NATO. No nedala jasne najavo, či stojí na strane Ukrajiny.
RADOVAN GEIST: Väčšinu minerálov strategicky dôležitých pre rozvoj zelených a digitálnych technológií Európa dováža, mnohé z nich z Číny. Popri politickom je to aj ekonomické riziko.
KARLA WURSTEROVÁ: Ústredné postavenie afrických krajín pri riešení energetickej krízy dáva Taliansku novú strategickú úlohu v spolupráci medzi Afrikou a Európou.
IGOR DANIŠ: Revolučný antiamerikanizmus niektorých politikov je pokrytecký. Svoje posolstvá najradšej publikujú na americkom sociálnom médiu, ktoré vlastní jeden z najbohatších „imperialistov“.
MARIÁN REPA: Keď chce vláda, aby sa na Slovensku žilo „lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie“, tak by nemala len rozdávať.
ZUZANA KUSÁ: V PVV je zmienka aj o rozširovaní služieb pre rodiny a o novej koncepcii životného minima. O tom, či a kedy upravené dávky zastavia hladovanie časti detí, možno zatiaľ len špekulovať.
PETER WEISS: Dubčekova kľúčová rola v novembri 1989 sa spomína spravidla iba okrajovo. Pozornosť venovaná jeho osobnosti sa sústreďuje dominantne na jeho hriechy po sovietskej okupácii.
IGOR DANIŠ: Nebuďme iba skeptickí. Koalícia chce skutočne so Slovenskom niečo robiť. Je si vedomá, že tak ako v minulosti to už ďalej nejde, dajme sa preto prekvapiť.
MARIÁN REPA: Pokušenie politikov ovládnuť verejnoprávne médiá tu vždy bolo, je a zostane dovtedy, dokiaľ sa nevytvorí legislatívny rámec, ktorý by znemožnil vládnej moci svojvoľne zasahovať do chodu tejto inštitúcie.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko žije tri desaťročia nad pomery a rozpočtové diery štát financuje na dlh. Ten sa medzi rokmi 2008 až 2023 zdvojnásobil z 29 na bezmála 60 % HDP.
KAROL MORVAY: Vládne zoskupenia posledného desaťročia venovali priam otcovskú ochranársku pozornosť sektoru domácností. Problém je v tom, že v čase dvíhania príjmov sektora domácností sa absolútne neuspokojivo vyvíjali príjmy podnikov.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Nie je to vládna koalícia, kto by niečím prekvapoval. To, čo je nekonzistentné, je správanie opozície.